Yeni dönem başlıyor: SpaceX, Starlink uyduları aracılığıyla ilk mesajını gönderdi!

SpaceX, T-Mobile’ın Starlink uydularını kullanarak kısa mesajları başarıyla gönderdi
 Elon Musk’ın şirketi önümüzdeki yıl içinde doğrudan cihazlara yönelik hücre hizmetini pazara sunmayı hedeflerken, Çarşamba günü ağını duyurdu.

Son test, büyük oyuncuların modifiye edilmemiş telefonları doğrudan uzay ekonomisinin yeni gelişen bir alt sektörü olan uydulara bağlamak için pazarı takip ettikleri sırada gerçekleşti.

SpaceX, teknolojiyi test etmek için geçen ay Federal İletişim Komisyonu’ndan yetki aldıktan sonra, doğrudan cihaza veya D2D özellikleriyle donatılmış ilk altı Starlink uydusunu geçen hafta fırlattı.

SİSTEMİN DOĞRU ÇALIŞTIĞINI ONAYLADILAR

Şirket, SpaceX’in “yerdeki değiştirilmemiş cep telefonlarından uzaydaki yeni uydularımıza ilk kısa mesajlarımızı gönderip aldığı” mesajlaşma gösterisini Pazartesi günü gerçekleştirdiğini ve testin “sistemin çalıştığını” “doğruladığını” söyledi.

Şirket, Starlink ağına D2D özellikleri ekleme konusunda “inanılmaz bir talep ve yüksek ilgi olduğunu” belirterek, T-Mobile, Kanada’nın Rogers, Avustralya’nın Optus ve Japonya’nın KDDI gibi mobil operatörlerle ortaklıklarına dikkat çekti.

SpaceX bu yıl D2D metin hizmeti sunmaya başlamayı planlıyor ve 2025 yılında ses, veri ve nesnelerin interneti hizmetleriyle genişlemeyi bekliyor. Şirket şu ana kadar Starlink internet hizmetini yörüngede 5.000’den fazla uydudan oluşan bir ağa dönüştürdü ve dünya çapında 2,3 milyondan fazla müşteriye sahip oldu.

Birçok akıllı telefon üreticisi, servis sağlayıcı ve uydu şirketi D2D hizmetini sunmak için ortaklık kurdu. Örneğin Apple, uydu operatörü Globalstar ile yaptığı çalışma sayesinde iPhone 14 modelleriyle birlikte kullanıma sunduğu “Uydu ile Acil SOS” hizmetini sunmak için büyük harcamalar yapıyor

Qualcomm  uydu iletişim şirketi Iridium ile ortaklığını sona erdirdi Geçen yılın sonlarında, Çarşamba günü “Project Stardust” adını verdiği yeni bir çabaya yöneldi. Iridium, D2D hizmetini 2025 yılında test etmeyi ve 2026 yılına kadar yaygınlaştırmaya başlamayı planlıyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx