Yanlış Bilinen Zayıflama Yöntemleri! Herkes Bunları Yapmanın Sağlıklı Olduğunu Düşünüyor!

ÇAY VE KAHVE SUYUN YERİNİ TAŞLAMAK

İçilen çay, kahve gibi içecekler diüretik olduklarından asla suyun yerini tutmazlar. Tersine vücuttan su atımını sağlarlar. O nedenle iyi bir çözücü ve doğal olan su olduğu için günlük su tüketimine önem vermek gerekir.

BOL BOL SODA İÇMEK

Soda sindirime yardımcı olan, hazmı kolaylaştıran bir besindir. Fakat bu özellikleri ile yağ yakımına neden olmaz. Ayrıca aşırı içildiğinde iştah açıcı bir etki bile yaratabilir.

DİYET ÜRÜNLERİNİ GEREĞİNDEN FAZLA TÜKETMEK

Üründeki light veya diyet ibaresi onun istenildiği kadar tüketilebileceği anlamına gelmez.Sadece yağ veya şeker oranı azaltılmıştır ve tüketim miktarına dikkat edin. Besinler alınırken etiketleri iyice okunmalı.

DİYETTEKEN YAĞ ALIMINI SIFIRLAMAK

Her ne kadar zayıflamak istesekde vücudun belirli bir miktarda yağa ihtiyacı var.Bu diyetle sağlanmadığında alınan karbonhidratlar ve proteinlerden yağ sentezlenir.Yağlar mideyi geç terk ettiği için tok tutar

DİYET SÜRESİNCE KENDİNİ AÇ BIRAKMAK

Sanılanın aksine bu durumda kilo alınır. Çünkü yeterince beslenemeyen metabolizma bunu kıtlık olarak algılar.Sonra tüketilen her besini savunma mekanizması olarak yağ şeklinde depolamaya çalışır.Metabolizma yavaşlar

KARBONHİDRATLARI DİYETTE TAMAMEN ÇIKARMAK

Özellikle esmer ekmekler gibi tahıl grubunu beslenmenizden çıkartıyorsanız,kaybettiğiniz kilonun yağdan değil de sudan olduğu konusunda şüpheye düşün.Çünkü tahıl ürünleri su tutucu özelliğe sahiptir.

EKMEĞİ KIZARTARAK YEMEK

Ekmek kızartılınca mevcut suyun bir miktarı uçarak sertleşme gerçekleşmektedir. Su kalorisizdir ve içerisindeki besin öğeleri açısından kaloriyi azaltıcı herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

KISA SÜREDE ÇOK KİLO VERMEK SAĞLIKLIDIR

Literatürde ve diğer pek çok bilimsel çalışmada, kilo kaybı hızının vücut ağırlığı ve kişiye özgü olarak haftada ortalama yarım ila 1 kg arasında olması gerektiği vurgulanmaktadır.

MEYVEYİ İSTEDİĞİM KADAR YİYEBİLİRİM

Sanıldığı gibi meyveler kalorisiz veya pek de az kalorili besinler değildir.Aşırı meyve tüketimi ile alınan früktoz,vücutta yağa dönüştürülebilir ve özellikle karın bölgesinde yağlanmaya sebebiyet verir.

ANA ÖĞÜNLERDEN BİRİNİ ATLAMAK

Ana öğünlerin atlanması ile sağlıklı ve dengeli bir beslenme olmaz. Böylelikle sağlıklı ve kalıcı bir kilo kaybı sağlanamaz. Yağ kaybı ile tartıda ağırlık kaybetmek amacınız olsun ve öğün atlamayın.

SPOR SONRASI BİR ŞEY YEMEMEK

Spor öncesi yapılan öğün durumuna göre sonrasında da sağlıklı ve dengeli ara veya ana öğün planlanmalıdır. Özelikle bir sonraki sporda kasların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için şart.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx