Skandallar İYİ Parti’yi eritti! 574 kişi istifa etti

 •    Haber7-ÖZEL

Meral Akşener’in MHP‘den ayrılarak 25 Ekim 2017‘de kurduğu İYİ Parti’de günden güne erime devam ediyor. Oy oranı bir dönem yüzde 18’lere kadar yükselen İYİ Parti son dönemde sürekli kan kaybediyor. Partide sürekli yaşanan skandallar seçmenle parti arasındaki bağı kopardı. Kaybedilen seçimden bu yana İYİ Parti’de yüzlerce istifa yaşandı.
 
Akşener’in CHP’nin masada olduğu ve HDP‘nin desteklediği 6’lı masaya oturması, seçime sayılı günler kala masadan kalkması, akabinde yaşanan seçim hezimeti ve seçim sonrası partide durmak bilmeyen istifalar partinin dibe vurmasına sebebiyet verdi. Son olarak ise İYİ Parti’de ayyuka çıkan taciz ve kayıp para krizleri partiyi derinden sarstı. 

AKŞENER’İN 6’LI MASAYA OTURMASI

Akşener liderliğinde ‘İyi bir Türkiye’ sloganıyla yola çıkan İYİ Parti, kuruluşundan bir süre sonra siyaset sahnesinde yer bulamayınca CHP’den 15 ’emanet vekil’ alarak Meclis’te grup kurdu. Akşener geçen zamanda “CHP’den seçime girmek için istediğim 15 vekil hayatımın en büyük pişmanlığıdır” dediği borcunu ödemek için 6’lı masaya oturmak zorunda kaldı. 

İYİ Parti seçmeninin tüm itirazlarına rağmen 12 Şubat 2022’de CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Demokrasi ve Atılım Partisi ve Gelecek Partisi 6’lı masayı oluşturdu. HDP’nin de desteklediği 6’lı masa birbirinden bağımsız açıklamalarla başarılı olamayacağı gerekçesiyle seçmen nezlinde iyi karşılanmadı. İYİ Parti’nin eriyişi 6’lı masaya oturulmasıyla birlikte başlamış oldu.

6’LI MASADAN KALKILMASI VE SEÇİM KAYBI

Tüm tepkilere rağmen 6’lı masaya oturan Akşener, seçime sayılı günler kala siyasi hayatının en büyük hamlelerinden birini yaptı. Akşener, 6’lı masanın aday belirleme sürecinde kendisine Kemal Kılıçdaroğlu isminin dayatıldığını belirterek “Şahsi hırslar Türkiye’ye tercih edildi. Masa notere dönüştü. İYİ Parti ölümle sıtma arasında bir tercihe zorlandı” diyerek masadan kalktı. 

Akşener’in seçime kısa bir süre kala masadan kalkması zaten memnuniyetsiz olan İYİ Parti seçmeninin partiden kopuşuna kapı araladı. Akşener’in bazı pazarlıklar sonrası masaya oturması 6’lı masadaki havayı toparlamaya yetmedi. 6’lı masa 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde çok ağır bir yenilgi aldı. Seçim kaybından Akşener’i sorumlu tutan seçmenlerin İYİ Parti‘den kopuşu hızlandı. 

TACİZ VE KAYIP PARA İDDİALARI SON DAMLA OLDU

İYİ Parti son olarak ise taciz ve kayıp para skandalıyla çalkalanıyor. İYİ Partili bazı isimlerin adı taciz ve cinsel istismar olaylarıyla anılıyor. Özellikle İstanbul ve Ankara’da ismi açıklanmayan İYİ Partili siyasetçilerin taciz skandallarının üstünün örtüldüğü şimdi ise bu skandalların gün yüzüne çıkarıldığı belirtiliyor.

Öte yandan İYİ Parti’de bir de kayıp para krizi yaşanıyor. İYİ Parti kasasındaki 132 milyon liranın eksik olması ve partinin milletvekillerinden para istenmesi ortalığı karıştırdı. Partideki kayıp para skandalında adı geçen ve Meral Akşener’in hesaplarını incelettiği iddia edilen eski mali işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır “Genel Başkan, gerçeği ortaya çıkarmazsa, iddiaların araştırılması için savcılığa başvuracağım. Hakkımdaki iddiaların birisi bile kanıtlanırsa milletvekilliğinden istifa edeceğim” ifadelerini kullandı.

SEÇİM SONRASI İSTİFA FURYASI BAŞLADI

İYİ Parti’de seçimlerin ardından peş peşe yaşanan olaylar parti içinde büyük rahatsızlığa neden oldu. İYİ Parti’nin seçim öncesi yüzde 20’lere dayandığı iddia edilen oy oranı yaşanan krizlerin ardından çakıldı. 14 Mayıs seçimlerine büyük umutlarla giren İYİ Parti yüzde 9.68 oranında oy alarak büyük bir dibe vuruşa şahit oldu. İYİ Parti aldığı oy oranıyla TBMM’ye sadece 43 milletvekili sokabildi. 

574 KİŞİ İSTİFA ETTİ

İYİ Parti’de seçim öncesi Yavuz Ağıralioğlu’nun istifasıyla başlayan süreç seçim sonrası hızlandı. Seçimden bu yana İYİ Parti’de toplam 574 kişi istifa etti. İYİ Parti’de son dönemde dikkat çeken seri istifa süreci eski Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu ile başladı. Parti ile görüş ayrılığı yaşadığını belirten Hatipoğlu AK Parti’ye geçti. Daha önce de İYİ Parti kurucularından ve Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin istifasını duyurmuştu.

Hatipoğlu’nun sonrasında partide GİK üyesi Bahadır Erdem ve 27. Dönem İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz da istifa kararı aldı. İYİ Parti Ankara Milletvekili Adnan Beker de partiden ayrılan isimler arasında yer aldı. 

Eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve 27. Dönem İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı da sosyal medya hesabı üzerinden partisinden istifa ettiğini açıkladı. İYİ Parti’den ayrılan önemli isimlerden biri de Sağlık Politikaları Başkan Yardımcısı Dr. Aylin Anıl Arslan oldu. 

Seçim hezimetinin ardından İYİ Parti’den ayrılan isimler şu şekilde;

 • 15 mayıs: İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkan Yardımcısı Özcan Kadıoğlu, partinin kuruluş aşamasında kendisine verilen sözlerin tutulmadığı gerekçesiyle istifa ettiğini açıkladı. 
   
 • 21 mayıs : Manisa’da İYİ Parti İl Yönetim Kurulu üyeleri Kubilay Çörekçi ve Murat Ateşbudak, partilerinden istifa ederek AK Parti’ye geçti.
   
 • 24 mayıs: Cevdetiye Belediye Başkanı İYİ Partili Mehmet Özer, partisinden istifa etti. 
   
 • 26 mayıs: 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde Balıkesir Kepsut’ta İYİ Parti’nin başkan adayı olan Anıl Eren ve İYİ Parti Balıkesir Teşkilat Başkanı Alper Uludağ partilerinden istifa ederek AK Parti’ye katıldı. 
   
 • 29 mayıs : İYİ Parti Genel Başkan Meral Akşener’in Danışmanı ve Gaziantep İl eski Başkanı Oğuz Hocaoğlu, sert açıklamalarda bulunarak partisinden istifa etti. 
   
 • 31 mayıs : İYİ Parti Tuzla İlçe Başkanı ve milletvekili adayı İhsan Önder Albayrak, şahsi menfaatlerin, davanın önüne geçtiğini söyleyerek istifa etti. Altınova İlçe Başkanı Murat Çakır da istifa ettiğini duyurmuştu. 
   
 • 31 mayıs : Partide gençlerden sorumlu mahalle başkanı olarak görev yapan Ömer Faruk Kamacı, partiden istifa etti. 
   
 • 5 haziran: İYİ Parti Canik Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda İYİ Parti Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ali Alper, partisinin il ve ilçe yönetim kurullarında oluşan iletişim problemlerini ve anlaşmazlıkları gerekçe göstererek partisinden istifa ettiğini duyurdu. 
   
 • 6 haziran: Eski İYİ Parti İzmir Milletvekili Aytun Çıray, partisinden istifa ettiğini açıkladı. 
   
 • 12 haziran: Eski Devlet Bakanı ve önceki dönem İYİ Parti Milletvekili Ahat Andican, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile İYİ Parti üyeliğinden istifa ettiğini duyurdu.
   
 • 19 haziran: İyi Parti kurucularından Taylan Yıldız sosyal medya hesabından yayınladığı bir mesaj ile istifa ettiğini duyurdu. 
   
 • 21 haziran: İYİ Parti STK’lardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Avukat Murat Keçeciler, partisinden istifa etti. 
   
 • 25 haziran: İYİ Partili Gebze İlçe Başkanı Burak Uluköylü, görevinden ve partisinden istifa ettiğini açıkladı 
   
 • 13 temmuz: İYİ Parti İzmit İlçe Yönetimi topluca istifa etti. 
   
 • 21 temmuz : Manisa’da İYİ Parti Turgutlu İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ve delegelerden oluşan 41 kişi, ilçe başkanlığını eleştirerek görevinden istifa etti. 
   
 • 24 temmuz :İYİ Parti İstanbul İl Disiplin Kurulu Üyesi Av. Arb. Aslıhan Alkan Bat, görevi bıraktığını açıkladı. 
   
 • 24 temmuz : Aydın’ın İncirliova ilçesinde 2019 yerel seçimlerinde İYİ Parti’den Belediye Başkanı seçilen Aytekin Kaya, partisinden istifa etti. 
   
 • 1 Ağustos : İYİ Parti Çankaya İlçe Başkan Yardımcıları Hadi Canbolat, İlhami Çotur ve Mehmet Ali Düz partilerinden istifa ederek Ocak Partisi’ne geçti. 
   
 • 2 ağustos: İYİ Parti Denizli İl Başkanı Özer Tunçtürk, görevinden istifa ettiğini açıkladı. 
   
 • 4 ağustos: 2017 yılında İYİ Parti’ye katılan eski Gebze İlçe Kadın Politikaları Başkanı Ayla İlgün parti üyeliğini sonlandırdığını açıkladı.
   
 • 11 ağustos : İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Fatih Akgün istifa etti.  
   
 • 17 ağustos : Daha önce İYİ Parti’nin İstanbul İl Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Oğul Aktuna, “Muhalefet blokunda umut veren bir parti ve lider kalmamıştır” diyerek partisinden istifa etti. 
   
 • 31 ağustos: Ankara’da İYİ Parti Mamak İlçe Teşkilatı’ndan istifa eden 62 üye, Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) katıldı. 
   
 • 31 ağustos : İYİ Parti Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Dilay Küçük, asil ve yedek üyelerin de bulunan 64 kişiyle birlikte partiden istifa etti. 
   
 • 1 eylül: Samsun’da, İYİ Parti 19 Mayıs İlçe Başkanı Uğur Yaman, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte toplu olarak istifa etti. 
   
 • 9 eylül: İYİ Parti Yozgat İl Başkanı Bünyami Katipoğlu, görevinden istifa etti. 
 • 10 eylül: Gebze il başkan yardımcısı hem görevinden hem yönetim kurulundan hem de partisinden istifa etti. 
   
 • 23 eylül : İYİ Parti Kulu İlçe Başkanı Mehmet Hanifi Korkmaz, görevinden ayrıldığını duyurdu. 
   
 • 25 eylül: İYİ Parti kurucuları arasında yer alan, Aydın Eski Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, “Muhalefetin içinde bulunduğu kargaşayı kendi adıma körüklemek istemiyorum, istifamın nedenlerini gerekirse gelecekte açıklarım” sözleriyle istifa ettiğini duyurdu. 
   
 • 2 ekim: İYİ Parti Eskişehir İl başkanı Emine Edizgil istifa etti. 
   
 • 6 ekim: İYİ Parti Burdur İl ve Merkez İlçe Başkanlığında aralarında il ve merkez ilçe yönetim kurulu üyeleri de bulunan 15 kişi partilerinden ve görevlerinden istifa ettiklerini duyurdu. 
   
 • 7 ekim: Mansur Yavaş’ın karşısına aday çıkarılmasına itiraz eden İYİ Parti Ankara İl Başkanı Faruk Köylüoğlu istifa etti. 
   
 • 9 ekim: Eski İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı partisinden istifa etti.
   
 • 18 ekim: Amasya’da İYİ Parti İl Başkanı Birol Çapkınoğlu ile aralarında kurucu üye ve yöneticilerin bulunduğu yaklaşık 300 kişi, partilerinden istifa ettiklerini duyurdu. 
   
 • 24 ekim: İYİ Parti Alanya İlçe Başkanı Şefik Bahçe, dün görevinden istifa ettiğini duyurdu. 
   
 • 26 ekim: İYİ Parti Muğla Ortaca İlçe Başkanı Barbaros Canlı’nın görevinden istifa ettiği öğrenildi. 
   
 • 30 ekim: İYİ Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Başaran, henüz bilinmeyen bir nedenle 10 aylık görevinden istifa etti. 
   
 • 2 kasım: Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu istifa etti.
   
 • 3 kasım: İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in basın müşaviri Murat İde’nin görevinden ayrıldı. 
   
 • 7 kasım: Iğdır Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Dr. Erdoğan Yıldırım, İYİ Parti Orta Doğu Politikaları Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti.
   
 • 7 kasım: İYİ Parti Salihli İlçe Başkanı Murat Tunca istifa ettiği açıkladı. 
   
 • 9 kasım: İYİ Parti’nin Sakarya İl Başkanı Serdip Dokumacı istifa etti. 
   
 • 10 kasım: Eski Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz ve Genel İdare Kurulu (GİK) Üyesi Bahadır Erdem partiden ayrıldı. 
   
 • 15 kasım: Mali müşavir ve bağımsız denetçi Hüseyin Şensoy, İYİ Parti’den istifa etti. 
   
 • 16 kasım: Ankara Milletvekili Adnan Beker, İYİ Parti’den istifa ettiğini açıkladı. 
   
 • 13 kasım: Manisa’nın Selendi ilçesinde İYİ Parti İlçe Başkanı Ethem Erol istifa ettiğini açıkladı. 
   
 • 19 kasım: İyi parti Tokat İl Başkanı Hakan Karagöllü’nün istifa etti. 
   
 • 20 kasım: İYİ Parti Ağrı Milletvekili adayı ve Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Çağdaş Çelik partisinden istifa etti. 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx