Milli Yas isyanı… Tepkiler art arda geldi

Türkiye bugün şehitlerine ağlıyor… Milli Savunma Bakanlığı 22 Aralık akşamı Irak’ın kuzeyinde ve 23 Aralık’ta Pençe-Kilit bölgesinde olmak üzere iki farklı noktada 12 askerimizin şehit düştüğünü duyurdu.

Son iki günde üs bölgelerine yapılan saldırılara karşı TBMM Genel Kurulu’nda “teröre karşı ortak bildiriye” AKP, MHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi grupları imza attı.

CHP grup olarak ayrı bir bildiri yayınlayarak milli yas çağrısında bulundu.

AKŞENER DE MİLLİ YAS ÇAĞRISI YAPTI

Öte yandan CHP lideri Milli Yas ilan edilmediği gerekçesiyle ortak bildiriye imza atmazken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Milli Yas çağrısı yaptı.

Akşener açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“24 saat içerisinde 12 evladımızı şehit vermek; millî bir meseledir ve millî bir acıdır. Dolayısıyla Türk Milleti’nin millî yasıdır.

Suud’ların kralı öldüğünde bile hemen ilan edilebilen yasın, bugün evlatlarımıza çok görülüyor olması bizim için kabul edilemez.

Böylesine önemli ve acı bir olayda; İYİ Parti TBMM Grubumuzun ortak açıklama için yapmış olduğu çağrının ötelenmesi de milletimizin vicdanının sesi olan Gazi Meclisimize yakışmaz.

Buradan iktidara ve Türkiye Büyük Millet Meclisine bir çağrıda bulunuyorum:

Türk milletinin iradesini, vicdanını, hakkını ve hukukunu koruma görevinizi derhâl yerine getirin.

Devletimizin adabına, edebine ve ciddiyetine uygun davranın.

Milletimizin yürek yangınını körüklemek için değil, söndürmek için bir adım atın.

Ezcümle; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yakışanı yapın!”

MEMLEKET PARTİSİN’DEN DE ÇAĞRI GELDİ

Memleket Partisi lideri Muharrem İnce de hükümete seslenerek Milli Yas ilan edilmesi yönünde çağrıda bulundu.

İnce, X hesabından şu mesajı paylaştı;

“Suudi Arabistan Kralı için milli yas ilan edenler, 2 günde 12 evladımız şehit oldu neredesiniz? Milli yas ilan etmek için neyi bekliyorsunuz?”
DEMOKRAT PARTİ: “MİLLİ YAS İLAN EDİN”
Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Cemal Enginyurt, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek Milli Yas ilan edilmesi yönünde çağrıda bulundu.
Enginyurt X hesabından şu mesajı paylaştı;
Suudi Arabistan Kralı öldü diye Milli yas ilan edilmişti. 1 günde 12 Vatan evladı ŞEHİT düştü. Samimi duygularla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulunuyorum. MİLLİ YAS İLAN EDİN. Şehitlerimize tekrar Rahmet diliyorum. BAŞIMIZ SAĞOLSUN.”
İYİ Parti Genel Başkan eski Yardımcısı Ece Güner: “Evet, Milli Yas ilan edilmelidir. Kaybettiğimiz kahraman evlatlarımız asla birer “sayıya” dönüşmemeli. Milletçe, birlik beraberlik içinde, terörü asla kabullenmeyeceğimizin duruşu olmalı milli yas. Kahrolsun terör!”
Basketbolcu Kemal Canpolat:Milli Yas ilan edilsin. Şehit vermek artık normalleştirilmesin!”
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Selcan Taşçı Hamşıoğlu: “İYİ Parti Grubu olarak, milli yas talebimizi ilettik; anlaşılmaz bir direnç var! “Bu gece yetişmez” diyen bile çıktı! Şehitlerimiz, gece-gündüz, zifiri gecelerde, karda, yağmurda, ayazda canları pahasına bizi savunur, bizim için ölürken biz bir saat fazla mı çalışamayacağız!!!”

Sunucu Serhan Asker: “Yastayız, Milli Yas diyoruz…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir