Kripto piyasasında ‘Tether’ rüzgarı

Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak piyasaları değerlendirdi. Yorak’ın değerlendirmesi şöyle:

Piyasa gelişmeleri açısından oldukça hareketli, volatil ve öngörü yapmanın zor olduğu bir haftayı geride bıraktık. SEC kararlarının etkisi altında hafta sonu da beklenildiği gibi geçmedi. Tansiyonun düşmesini bekleyen yatırımcılar altcoinlerdeki yüksek değer kayıplarıyla karşılaştılar. Yeni haftada da volatilite devam ederken dün nispeten yatay seyreden bir Bitcoin fiyatı vardı. Yeni günde ise kısmen toparlanma çabaları gözleniyor. Bitcoin düne göre yaklaşık %2 yukarda 26.100 dolardan alıcı buluyor. SEC tarafından menkul kıymet olarak görülen altcoinler başta olmak üzere tüm altcoinlerde genel bir gerileme yaşandı. Ripple ve Ethereum güçlü kalmaya çalışırken bu hafta makro gelişmeler ön planda olacak.

Bugün ABD’de mayıs ayı enflasyon verisi açıklanacak. Beklenti yıllık enflasyonun %4,9’dan %4,1’e çekilmesi ve geri çekilmenin devam etmesi yönünde. Manşet enflasyonun beklentiye yakın gelmesinden ziyade volatiliteden arındırılmış enflasyon olan çekirdek enflasyonun seyri piyasanın daha çok dikkatinde olacaktır. Gelebilecek muhtemel bir ılımlı yumuşama başta ABD piyasaları olmak üzere Bitcoin’de de bir yükseliş hareketi başlatabilir. Bir önceki çekirdek enflasyon verisi %5,5 idi. Bu ay çekirdek enflasyonun manşet enflasyon kadar olmasa da %5,3’ye gerilemesi bekleniyor. Beklentilerden düşük gelebilecek bir veri yarınki FED’in faiz kararını sabit bırakmasına sebep olabilir. Bu da piyasada kısa vadeli bir yükseliş hareketine neden olabilir.

Türkiye’de Tether kullanımında kayda değer artış

Öte yandan özellikle mayıs ayı başında manşet kur ile banka kuru arasındaki artan makas ve doların değer kazanacağı beklentisi yerel yatırımcıların Tether’e olan ilgisini bir hayli artırdı. Bildiğiniz üzere Tether, ABD dolarında bağlı bir stablecoin olarak anılıyor ve son dönemde yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Kaiko’nun açıkladığı verilere göre Türkiye’de geçen mayıs ayında Tether işlemleri, tüm kripto para işlemlerinin %18’ini oluşturarak zirve yaptı. Tarihi ortalamaların yaklaşık 5 katı olan bu oran, Tether’e olan güçlü talebi işaret ediyor. Kolay ve hızlı bir şekilde alınıp satılabilme özelliğine sahip olan Tether, fiziki dolara kıyasla son dönemde büyük oranda tercih edildi. Ek olarak piyasada Tether miktarının artması da kripto paralarda bir yükseliş beklentisi oluşturdu. Önümüzdeki dönemde de kripto paralarda yaşanabilecek olası bir kalıcı yükseliş hareketi kullanıcının Tether’e olan ilgisini daha da artırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir