İran’da Kasım Süleymani’nin mezarı yakınlarında peş peşe patlamalar: En az 73 ölü

Suikastının dördüncü yıldönümünde, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Kirman eyaletindeki mezarı yakınlarında iki patlama meydana geldi. Patlamalar sırasında, Süleymani için bir anma töreni düzenleniyordu.

EN AZ 170 YARALI

İran’in acil durum hizmetleri sözcülüğünden yapılan açıklamada, 70’i aşkın kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Patlamaları ‘terör saldırısı’ olarak niteleyen sözcü Babak Yektaparast, 73 kişinin hayatını kaybettiğini ve 170 kişinin yaralandığını söyledi.

Kirman eyaletinden Kızılay yetkilisi Reza Fallah ise, “Acil müdahale ekiplerimiz yaralıları tahliye ediyor. Ancak yolları tıkayan büyük bir kalabalık var” ifadelerini kullandı.

Öte yandan İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı, sağlık yetkililerine dayandırdığı haberinde ölü sayısının 53’e yükseldiğini ve 70’i aşkın insanın yaralandığını duyurdu.

TRUMP ‘EMRİ BEN VERDİM’ DEMİŞTİ

Dönemin Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin daveti üzerine Bağdat’a giden Süleymani’nin konvoyu, 3 Ocak 2020’de sabaha karşı ABD ordusuna ait silahlı insansız hava aracından ateşlenen füzeyle hedef alındı. Saldırıda, Süleymani ve İranlı subayların yanı sıra Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis’in de aralarında bulunduğu 5 Iraklı ile toplamda 10 kişi hayatını kaybetti. Trump, ‘binlerce ABD askerinin ölümünden sorumlu olduğunu’ savunduğu Süleymani’yi öldürme emrini kendisinin verdiğini açıklarken saldırı, İran’da ‘intikam’ çağrılarıyla karşılık bulmuştu. (DIŞ HABERLER)

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx