‘Hayat Tarzına Müdahale Değildir’ Diyerek İzmir’e Alkol Yasağı Gelmesi Gerektiğini Savundu

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamalarda park, sahil kenarı, plaj, piknik yeri gibi açık alanlarda alkol tüketiminin yasaklandığı duyurulmuştu. Bu karar sosyal medyada büyük tepkiye yol açarken Valilik’ten üst üste açıklamalar gelmişti. 

Kordon İş Adamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı ise bu karar destek vererek alkol yasağının İzmir’de de uygulanmasını önerdi. 

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamalarda İstanbul’da açık alanlarda alkol tüketiminin yasaklandığı duyurulmuştu.

Açıklanan genelgeyle okları üzerine çeken Valilik, sosyal medyada büyük tepki çekmişti. Park, sahil kenarı, piknik alanı gibi kamusal açık alanlarda alkol tüketimini yasaklayan genelgeyle Valilik birkaç kez açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

Valilik daha sonra yaptığı açıklamalarda “cezai yaptırımların yalnızca çevreye zarar verenler için” uygulanacağını açıkladı.

Valiliğin Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Emin Gökçegözoğlu, yaptığı son açıklamada ‘’Kendi halinde içki içenlere’’ yönelik bir yasak olmadığını belirtmiş ve ”cezai yaptırımın yalnızca çevreye zarar verenler içindir’ ifadelerini kullanmıştı.

İstanbul’da açık alanlarda alkol tüketiminin yasak olup olmadığı konusunda akıllarda soru işareti kalmıştı.

Yapılan son açıklamalarda ise ‘Yani, ‘toplumun huzurunu bozacak şekilde davranışlara sebep veriliyorsa’ buna müdahale edin deniliyor. İçki yasağı için kanun gerekli. Bizim yeni bir kararımız yok. Kendi halinde içkisini içen vatandaşa herhangi bir yaptırım uygulanmıyor. Genelgede bir yasaklama söz konusu değil.” ifadeleri kullanılmıştı.

Kordon İş Adamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı ise alkol yasağının İzmir’de de hayata geçirilmesi gerektiğini savundu.

Şanlı, ‘Egedensonsöz’e yaptığı açıklamalarda İstanbul’da alınan kamuya açık alanda alkol yasağı uygulamasının İzmir’de de uygulanmasının uygun olacağını belirtti. 

Şanlı, Avrupa ülkelerinde de kamusal alanda alkol yasağının olduğunu belirterek ‘dünyanın hiçbir yerinde kamusal alanda alkol alınamaz’ ifadelerini kullandı.

“Umarım en yakın zamanda İzmir Valimiz de bu kararı alır. Ülkemizde barolar tam tersine ‘neden yasak uygulanıyor’ diye suç duyurusunda bulunuyor.”

‘Bizde yeşil alanda görüldü mü akla hemen alkol geliyor. Buna bir de yaşam tarzına müdahale ediliyor diyorlar. AKP zihniyeti diye yorumlar yapıyorlar.’ ifadelerini kullanan Şanlı, Kordon’da asayiş sorunlarının artmaya başladığına dikkat çekti. 

Hemen herr gece bir olay yaşandığını belirten Şanlı, Konak Belediye Başkanı’nın Kordon çimlere oturulmasını engellemek için yapılan ‘çalı tipi bitki örtüsünün’ yetersiz kaldığından bahsetti.

“AKP zihniyeti diye yorumlar yapıyorlar. Avrupa’da, Yunanistan’da AK Parti mi var?”

‘Davul zurnalarla açık alanlara geliyorlar. Bunlar düğünde yapılır. Şanzelize’de sünnet düğünü yapmamıza müsaade ederler mi?’ şeklinde konuştu. 

Şanlı, ‘parklar, çim alanlar, çocukların oynaması içindir, alkol almak için değildir’ diyerek bu durumun yaşam tarzına bir müdahale olmadığını belirtti. Bu işi ortak akılla hep birlikte çözmeliyiz diyen Şanlı, ‘Kordon artık güzel şeyler için kullanılsın’ diyerek sözlerini noktalandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx