‘Gazze’de uçurtmalar uçmalı, bombalar değil!’

Paylaşımdaki videoda, 2009 yılında İstanbul’da düzenlenen ve lider eşlerini bir araya getiren “Filistin’de Barış için Kadınlar Toplantısı”nda Erdoğan’ın yaptığı konuşmadan alıntılara ve İsrail’in son günlerde Gazzeli sivillere yönelik saldırılarına ilişkin görüntülere yer verildi. Paylaşımına “Gazze’de ölen sadece masum siviller, sadece masum kadınlar ve çocuklar değil, Gazze’de bütün bir insanlığın vicdanı ve merhameti ölüyor!” mesajıyla başlayan Erdoğan, 2009’da lider eşleri ile Filistin’de Barış için Kadınlar Toplantısı’nda bir araya gelerek, hayattan koparılan masumlar için dünyaya çağrıda bulunduklarını hatırlattı.

‘Somut adım lazım’

O günlerde de Gazze’de keder ve gözyaşının hakim olduğunu, acılar içinde büyük bir insanlık dramına şahitlik edildiğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye olarak, zalimin karşısında durup dünyaya ‘barış!’ diye haykırıyorduk. Yine aynı yerdeyiz. Bu zulmü seyreden insanlığa sesleniyorum; Gazze’de uçurtmalar uçmalı, bombalar değil! Çocuk sesleri yükselmeli, acı çığlıklar değil! Gökyüzünü bulutlar kaplamalı, dumanlar değil! Mazlum ve masumlara ses olan Türkiye, Gazze halkına yardım elini uzatmaya devam edecek. Uluslararası toplumu somut adımlar atmaya davet ediyor, daha fazla kan dökülmemesini umut ediyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx