Ev Sahibinin IBAN Planına Savcılık İzin Vermedi!

Ev sahiplerinin kurnaz oyunu artık Savcılık radarına takılıyor. Kurnaz ev sahipleri kiracılarını zor duruma sokmak için ellerinden geleni ardına koymazken bir yöntem daha ortaya çıktı. Kiracısını zor duruma düşürmek isteyen ev sahibinin IBAN oyunu pes dedirtti. Neyse ki kiracının yardımına Savcılık yetişti. Ev sahibinin oyunu da bozulmuş oldu.

BAŞKA IBAN BULDU ORAYA YATIRDI

Sabah’ın aktardığına göre, İstanbul Ümraniye’de de bu durumun bir benzeri yaşandı. 62 yaşındaki Nejla S., 2021 yılının Kasım ayında Sıdıka B.’nin evini 3 bin 600 liraya kiraladı.Geçen ekim ayına kadar da kirasını düzgün bir şekilde ödedi. Ancak 56 yaşındaki ev sahibi Sıdıka B. kiracısının 2023 yılının Ekim ayında sözleşmenin bittiğini belirterek banka hesabını kapattı. Bunun üzerine ev sahibin başka bir IBAN numarasını bulan kiracı, ücreti oraya yatırarak ev sahibinin oyununu bozdu.

KİRACISINDAN ŞİKAYETÇİ OLDU

Ancak ev sahibinden yeni bir hamle geldi. Savcılığa giden ev sahibi kiracısını şikayet etti. “Nejla Hanımın sözleşmesi Ekim 2023’te bitti. Bu sürece kadar kira ücretini sözleşmedeki IBAN’a yatırıyordu. Sözleşmesi bittiği için bu IBAN’a bağlı hesabı kapattım. Nasıl elde ettiğini bilmediğim bir şekilde maaş hesabımın IBAN’ını ele geçirmiş ve kiracıymış, kira sözleşmesi devam ediyormuş gibi buraya para yatırmaktadır” dedi. İBAN bilgisini ele geçiren kiracısından şikayetçi oldu.

SAVCILIK EMSAL BİR KARARA İMZA ATTI

Kiracı Nejla S. hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca “kişisel verileri, hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçundan soruşturma başlatıldı. Savcılık ise dikkat çeken bir karara imza attı.Şüpheli kiracı Nejla S.’nin kiracılık akdinin halen devam ettiğini belirten savcılık, ev sahibinin kiracısının zorda kalmasını sağlamak için banka hesabını özellikle kapattığını vurguladı.Kiracının ev sahibinin IBAN numarasını öğrenerek kira ücretini yatırmasının “kişisel verileri, hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak” suçunun unsurlarını oluşturmadığının altını çizen savcılık, “Ev sahibinin bahse konu olayda iyi niyetli olmadığı anlaşılmıştır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx