Erdoğanlı Fotoğraf Krizi Büyüyor

Dubai’de geçen hafta düzenlenen BM Dünya İklim Eylemi Zirvesi kapsamında geçen hafta bir araya gelip görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf görüşmesi gündemi sarstı.

İngiltere Dışişleri Bakanı olarak görev almaya başlayan David Cameron, Hamza Yusuf’un İngiliz yetkililer olmadan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesini eleştirdi. Birleşik Krallık üyesi olan İskoçya’yı Dışişleri Bakanlığı desteğini çekmekle tehdit etti.

Cameron, İskoç Ulusal Partisi hükümetine bir mektup yazarak Yusuf’un Erdoğan ile Gazze ve diğer konuları görüşmesinin “protokol ihlali” olduğunu savunmuştu.

HAMZA YUSUF’TAN SERT TEPKİ

Fotoğraf krizine dair İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf tepkilere çok sert bir yanıt verdi. Hamza, İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron’ın söyleminin “kaba ve açıkça yanlış” olduğunu belirtti.

Erdoğan’la görüşme saatinin Türk heyeti tarafından son anda güncellendiğini ancak İngiltere’den bir yetkilinin toplantıya katılmasının kendisi için bir sorun olmayacağını ifade eden Yusuf, “Önceki toplantılarda görüştüklerimiz dışında yeni bir şey konuşmadık” dedi.

İskoçya Başbakanı, İngiltere Bakanı Cameron’a da seslenerek “Bir dahaki sefere böyle bir sorunu olursa sadece telefon etmesini öneririm. Eminin ki sorunu çözeriz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir