Erdoğan’ın Berlin ziyareti öncesi Almanya’da tartışmalar alevlendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hafta Berlin’e yapacağı ziyaret Almanya’da tartışmalara yol açıyor.

Alman hükümeti, Başbakan Olaf Scholz’un 17 Kasım’da Erdoğan’ı akşam yemeğinde ağırlayacağını, yemekten önce Erdoğan’ın mevkidaşı Walter Steinmeier ile bir araya geleceğini duyurmuştu. Görüşmelerde Orta Doğu’daki gerilim, NATO ve göç konularının ele alınması bekleniyor.

Ziyaret öncesi Erdoğan’ın “Hamas terör örgütü değil, kurtuluş ve mücahitler grubudur” açıklaması Almanya’da büyük tartışma yarattı.

Alman Federal Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Michael Roth, Erdoğan’ın “kışkırtıcı ve popülist” davranışlarıyla Türkiye’ye ciddi zarar verdiğini söyledi. Erdoğan’ın söylemleriyle Türkiye’nin Avrupa ve Orta Doğu arasında köprü olarak taşıdığı önemin hakkını vermediğini kaydeden Roth, “Son olarak Hamas terörünü savunması, son derece tehlikeli bir çatışmanın ateşini körükledi” dedi.

DİTİB’E ELEŞTİRİLER ARTIYOR

Öre yandan ziyaret öncesi Almanya’daki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) yönelik eleştirilerin de dozu artıyor. Almanya’da DİTİB çatı örgütüne bağlı olarak çalışan 1000 kadar imam Türkiye’deki Diyanet tarafından atanıyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre Schleswig-Holstein eyaletinin Eğitim Bakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Yahudi Forumu’nun sözcüsü olan Karin Prien, Almanya’nın yurt dışından yönetilen ve Almanya’daki yasalar ile kuralları tanımayan dini temsilciliklere ihtiyacının olmadığını ifade etti.

Hür Demokrat Parti’nin (FDP) dini politikalar sözcüsü Sandra Bubendorfer-Licht de, Welt am Sonntag’a yaptığı açıklamada, din dersleri konusunda okullar ile DİTİB arasında varılan iş birliklerinin “derhal son bulması” gerektiğini kaydetti.

Almanya Tarım Bakanı Cem Özdemir ise, Almanya’da Türkiye’den bağımsız dini yapılara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Gökay Sofuoğlu, Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) haber sitesine yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Almanya ziyaretine toplumdan sert tepkiler gelebileceğini belirterek “Hamas ve diğer konulardaki açıklamalarına karşı tepkiler olacaktır. Gösteriler olabileceğini tahmin ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx