Avrupa Konseyi’nden İsrail’e destek bildirisi

İHA

İsrail ve Hamas arasında devam çatışmalarda Avrupa Birliği’nin (AB) ortak tutumunu belirleyen bildiri Avrupa Konseyi tarafındankabul edildi.

Bildiride Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırıları en güçlü şekilde kınanarak can kayıplarından derin üzüntü duyulduğu belirtildi, “Terörün hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Bu tür şiddetli ve ayrım gözetmeyen saldırılar karşısında İsrail’in uluslararası insancıl hukuka uygun olarak kendisini savunma hakkını güçlü bir şekilde destekliyoruz. Uluslararası insancıl hukuk uyarınca tüm sivillerin her zaman korunmasını sağlamanın önemini yineliyoruz” denildi.

Hamas’ın tüm rehineleri hiçbir ön koşul olmaksızın derhal serbest bırakmaya çağırıldığı bildiride, “Acil insani yardım sağlanmasının önemini bir kez daha vurguluyoruz. Ortaklarımızla koordineli olarak Gazze’deki ihtiyaç sahibi sivillere destek vermeye devam etmeye ve bu yardımların terör örgütleri tarafından suistimal edilmemesini sağlamaya hazırız” ifadeleri kullanıldı.

İki devletli çözün vurgusu

AB’nin İsrail ve arasında iki devletli çözüme dayalı kalıcı ve sürdürülebilir bir barışa olan bağlılığını sürdürdüğü vurgulanan bildiride bölgedeki çatışmaların sona ermesi için meşru Filistinli yetkililerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası ortaklarla geniş bir şekilde iletişim kurulmasının önemine dikkat çekildi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx