ABD’den ‘güvenli koridor’ açıklaması: İsrail ve Mısır’la görüşüyoruz

Beyaz Saray, Gazze’de yaşayan Filistinli siviller için insani yardımın önemli olduğunu belirterek, yardımların devam etmesi gerektiğini, güvenli geçiş koridorunun açılması konusunda da İsrail ve Mısır’la görüştüklerini açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın toplantısında soruları yanıtladı.

İsrail-Filistin çatışmasında 22 ABD’linin hayatını kaybettiğini belirten Kirby, 17 ABD’linin de kayıp olduğunu kaydetti. Kirby, bu sayıların artmaya devam edebileceğini dile getirdi.

Kirby, şu anda rehinelerin kurtarılmasına yönelik herhangi bir operasyonel karar almadıklarını söyledi.

Gazze’deki siviller için güvenli geçiş koridoru açılması hususunda İsrail ve Mısır’la görüştüklerini belirten Kirby, “Hamas’ın yaptıklarından siviller sorumlu değil. Onlar yanlış bir şey yapmadılar” şeklinde konuştu.

Kirby, “Gazze’de yaşayan Filistinliler için insani yardımın önemli olduğuna inanıyoruz” diyerek, Filistinlilerin insani yardıma erişimleri için seçenekleri araştırmaya devam edecekleri mesajını verdi.

Çatışmalarda hiçbir sivilin ölmemesi gerektiğini vurgulayan Kirby, diğer yandan devam eden bir “savaşta” daha fazla sivil ölümü olmayacağına dair söz verilemeyeceği yorumunu yaptı. Kirby, “Keşke size bunun böyle olmayacağına dair söz verebilseydim. Ama yapamam” dedi.

Kirby, özellikle Gazze’deki Filistin halkına insani yardım konusunda en fazla katkı sunanın ABD olduğunu söyleyerek, “Bu yardımın devam ettiğini görmek istiyoruz. Su, tıbbi malzeme, ilaç, önemli olduğunu bildiğimiz tüm insani yardımlar. Çünkü bu insanlar da kurban. Hamas’tan bunu yapmalarını isteyen onlar değildi” değerlendirmesinde bulundu.

‘İKİNCİ UÇAK GEMİSİ CAYDIRICILIK İÇİN AKDENİZ’DE OLACAK’

Kirby, İsrail’e gelecek günlerde daha fazla askeri mühimmat yardımı yapacaklarını belirterek, USS Gerald R. Ford uçak gemisi grubunun Doğu Akdeniz’e ulaştığını bildirdi.

Filonun “caydırıcılık” hedefiyle bölgede olduğunu söyleyen Kirby, USS Dwight D. Eisenhower’ın da “önceden planlandığı” şekilde ABD Avrupa Komutanlığı’nın görev alanındaki Akdeniz’e doğru yola çıkacağını ifade etti.

Kirby, filonun Doğu Akdeniz’e konuşlandırılması konusunda nihai bir karar alınmadığını ancak ihtiyaca binaen bölgede olacağını aktardı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx