Zelensky: Eylül ayından bu yana 6 bin kilometrekare alan kurtarıldı

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelensky, Rusya’nın taarruzlarında 200 günün geride kaldığını hatırlatarak, yeniden Rusya’yı terör devleti olmakla suçladı.

“Eylül ayının başından bu yana 6 bin kilometrekare alandan fazlasını kurtardık”

Ukrayna ordusunun eylül ayı başından beri kaybedilen toprakları geri almaya yönelik taarruzlar başlattığını belirten Zelenskiy, “Eylül ayının başından bugüne kadar askerlerimiz Ukrayna topraklarının doğu ve güneyinde 6 bin kilometrekare alandan fazlasını kurtardı. Birliklerimizin harekatları devam ediyor” diyerek, bu operasyonlarda misyon alan askeri ünitelere başka farklı teşekkür etti.

“Terör devletinin vatandaşları hala Avrupa’ya gidebiliyor”

İHA’nın haberine nazaran, kimi ülkelerin hala Rusya ile birlikte çalışmaya devam ettiğini söz eden Zelensky, “Hala Rusya devletinin terörizmi desteklediğine yönelik resmi bir tanıma kelam konusu değil. Terör devletinin vatandaşları hala dinlenmek ve alışveriş yapmak için Avrupa’ya gidebiliyor ve Avrupa vizesi alabiliyor. Hiç kimse bu şahısların işgal altındaki Ukrayna topraklarından yeni dönen katiller olup olmadığını bilmiyor” derken, Rus propagandası yürüten birçok kişi ve kurumun da Afrika, Asya, Latin Amerika ve Avrupa’da çalışmaya devam ettiğini söyledi.


“Enerji tesislerine yönelik yeni hücumlar mevcut”

Zelensky, Rus akınları sonucunda Donbass bölgesindeki birçok kentte elektrik kesintileri yaşandığını da hatırlatırken, bu sorunun giderilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Birçok bölgeye yine elektrik verildiğini belirten Zelensky, “Dnipropetrovsk, Poltava, Sumi ve Harkov bölgelerinin güç altyapısı yenilendi. Ancak bugün güç tesislerine yönelik yeni ataklar mevcut. Benim adıma Ukrayna Başbakanı bugün Güç Bakanlığı, Bölgeler Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Naftogaz ile bir toplantı yaptı. Rus terörünün tüm bu tezahürlerine süratle karşılık vermek için bir uyum merkezi oluşturulacak” dedi.


“Ülkeler güç krizinden ötürü acı çekiyor”

Tarihte hiçbir devletin Rusya’nın yaptıklarını yapmadığını savunan Zelensky, Zaporijya Nükleer Santrali etrafında yaşananları anlatarak, “Zaporijya Nükleer Santrali’nde radyasyon terörü mevcut. Rus provokasyonları ve santral topraklarının bombalanması Ukrayna’yı ve tüm Avrupa’yı bir radyasyon felaketinin eşiğine getirdi. Dünyadaki birçok ülke güç kaynakları, elektrik ve ısınma fiyatlarındaki dramatik artıştan ötürü acı çekiyor. Rusya, Avrupa’daki gaz piyasasını taammüden istikrarsızlaştırıyor. Bu, Rusya’nın çok alaycı ve büsbütün hesaplanmış bir taktiği. Neyse ki ortaklarımız, Birleşmiş Milletler ve Türkiye ile birlikte bir tahıl ihracatı teşebbüsü gerçekleştirmeyi başardık. Rusya, limanlarımızın ablukasını kaldırmak zorunda kaldı. Lakin artık yeniden abluka tehdidinde bulunuyor” dedi.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*