Yunanistan ana muhalefet önderi Çipras: Egemenliğimizi savunmamız gerekirse bir başımıza olacağız

Yunanistan İş Adamları ve Endüstriciler Birliği (SEB) yıllık olağan genel heyetinde konuşan Çipras, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in dış siyasette izlediği yolun, Yunanistan’ı belirsizlik ve güvensizlik ortamına soktuğunu belirtti.

“BATI’NIN İLERİ KARAKOLUNA DÖNÜŞTÜK”

Yunanistan’ın tahlilin kesimi olmak yerine, artık krizin kesimi haline geldiğini tabir eden Çipras, “(Yunanistan) Doğu Akdeniz’in sıkıntı bir bölgesinde istikrar ve inanç merkeziyken, Batı’nın ileri karakolu haline dönüştü. Aslında korunmasız bir karakola zira umarım olmaz ancak şayet egemenliğimizi savunmamız gerekirse, kendimizi kandırmayalım, bir başımıza olacağız” diye konuştu.

Miçotakis, dün yaptığı açıklamada, “Türkiye ve Türkiye halkı ile bir problemimiz olamaz” dedi.

“EKONOMİK SONUÇLARI OLUMSUZ OLACAK”

Çipras, Yunanistan’ın Rusya’ya uyguladığı ambargolar nedeniyle ağır bir ekonomik bedel ödediğini belirterek, “Ukrayna’ya adalardan ve hudut bölgelerinden, ağır silahlar göndererek, Ukrayna’ya faal bir formda müdahil olmamız, maalesef bizi savaşa direkt dahil olan ülkeler ortasına koyuyor.” dedi.

Yunanistan’da son yıllardaki hükümetlerin izlediği dogmaların, Miçotakis hükümetince değiştirildiğini lisana getiren Çipras, “Komşularımızla karşıtlığımız yalnızca telaffuz düzeyinde kalsa, gerginlik artmasa bile, sonuçları iktisat için de son derece olumsuz olacaktır, bilhassa yazın” diye konuştu.

PYASALARDA SON DURUM

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*