Ürdün Hükümdarı Abdullah: NATO’nun Orta Doğu versiyonunu destekliyorum

NATO’ya emsal bir yapının Orta Doğu’da gerçekleştirilebileceğine ait teklif ortaya atıldı.

Önerinin sahibi olan Ürdün Hükümdarı 2. Abdullah, CNBC kanalına verdiği demeçte hususa değindi.

Orta Doğu’da NATO’ya benzer askeri ittifak önerisi

Ürdün’ün onlarca yıldır NATO ile etkin olarak iş birliği yaptığını kaydeden Kral Abdullah, kendilerini ittifakın bir ortağı olarak gördüklerini belirtti.

Orta Doğu’da NATO’ya emsal bir askeri ittifak kurulmasını destekleyeceğini söyleyen Kral Abdullah, bunun emsal düşünen ülkelerle kurulabileceğini lisana getirdi.

“Rolünün düzgün tanımlanması gerekiyor”

Ürdün Kralı, bu türlü bir askeri ittifak için “vizyon ve misyon beyanının çok açık olması ve rolünün âlâ tanımlanması gerektiğine, aksi takdirde herkesin başını karıştıracağına” dikkati çekti.

Kral Abdullah, potansiyel güvenlik ve askeri iş birliğinin yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşından kaynaklanan zorluklarla yüzleşmek için Orta Doğu ülkelerinin birlikte çalışmaya başladığını söyledi.

Arap ülkelerine davet: Birbirinize yardım edin

AA’nın haberine nazaran, tüm tarafların çıkarlarının teminat altına alınması için kazan-kazan prensibine dayalı tahliller bulmak için çalışmak gerektiğine işaret eden Abdullah, Arap ülkelerini birbirlerine yardım etmeye çağırdı.

İsrail-Filistin çatışmasının Orta Doğu’daki planları ve iş birliğini engelleyebileceğini kaydeden Ürdün Kralı, iki taraf ortasındaki irtibat eksikliğinin “bölgesel projeleri olumsuz etkileyecek bir güvensizlik ve istikrarsızlık durumu yarattığını” vurguladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*