Türkiye’ye İsveç ve Finlandiya karşılığı: NATO’dan ‘uzlaşı’ bildirisi

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunun akabinde bölgedeki ülkelerin derdi artmış ve NATO’ya yakınlaşmıştı. Bu kapsamda Finlandiya ve İsveç’in de NATO üyeliği konuşulur olmuş ve Finlandiya, askeri tarafsızlık siyasetini sona erdirerek NATO’ya katılma başvurusu yapma kararını aldığını duyurmuştu.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana, Türkiye’nin değerli bir müttefik olduğunu ve İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olmaya karar verirse bu iki ülkeyi memnuniyetle karşılamak ve bir uzlaşı sağlamak için gerekli kurallarının bulunacağına inandığını söyledi.

ERDOĞAN OLUMSUZLUK SİNYALİ VERMİŞTİ

NATO içerisinde veto hakkı bulunan Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seviyesinde bir cevap gelmiş ve Erdoğan, “Olumlu bir niyet içerisinde değiliz. İskandinav ülkeleri terör örgütü misafirhanesi gibi” demişti.

Erdoğan’ın bu açıklaması İskandinav ülkelerinde Türkiye’nin kendi üyeliklerini istemediği halinde yorumlanmıştı. Putin’in de bu ülkeleri üyeliklerinin yanılgı olacağını söylemesi Türkiye’nin istikrar siyasetinin bir tezahürü olarak açıklanmıştı.

ÇAVUŞOĞLU DA TERÖRE TAKVİYEYE REAKSİYON GÖSTERDİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bu ülkelerle ilgili “PKK ve YPG’ye takviye veriyorlar. Terör örgütlerine dayanak vermemeliler” açıklamasında bulunmuştu.

NATO ALMANYA’DA TOPLANDI

Kovid-19’a yakalanan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in yerine Almanya’nın başşehri Berlin’de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılan NATO Genel Sekreter Yardımcısı Mircea Geoana, toplantı girişinde gazetecilerin sorularını cevapladı.

“Finlandiya ve İsveç’in muhtemel NATO üyeliği hakkında Türkiye ile dün gece yapılan görüşmeler nasıldı?” sorusu üzerine Geoana, açık ve yapan bir görüşme yapıldığını belirtti.

“ŞARTLARI BULACAĞIMIZA İNANIYORUM”

Geoana, “Türkiye değerli bir müttefik. (Türk yetkililer) Dostlar ve müttefikler ortasında ele alınan ve konuşulan tasalarını söz ettiler. Önümüzdeki günlerde İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olmaya karar verirse bu iki ülkeyi memnuniyetle karşılamak ve bir uzlaşı sağlamak için gerekli koşulları bulacağımıza inanıyorum” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde, NATO’da müttefik olacak bir ülkenin terör örgütü YPG/PKK’ya takviye vermemesi gerektiğini belirterek, “Bu iki ülke (İsveç ve Finlandiya) PKK ve YPG’ye açık bir halde dayanak vermektedir. Bunlar terör örgütüdür” demişti.

Çavuşoğlu, dün gece İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile iki ülkenin NATO’ya üyelik müracaatına ait üçlü toplantı yapmıştı.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*