Türk Hava Yolları borsada da kanatlandı

Türk Hava Yolları, 90.kuruluş yıldönümüne özel bir reklam filmi yayınladı. Türk Hava Yolları’nın 90 yıllık başarıları konu edilen reklam filmi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türk Hava Yolları’nın kuruluş belgesini imzalaması ile başlıyor. 1933’ten kalkış yapan bir uçak varması gereken yerden çok uzağa, 2023 İstanbul’una iniş yapıyor. Kaptan, 90 yılda havacılık sektöründe yakalanan başarı karşısında önce şaşırıyor, sonra gururlanıyor ve yıllar önce kurdukları hayallerin çok daha ötesine geçildiğini fark ediyor.

5 UÇAK VE 24 ÇALIŞAN İLE SERÜVENİNE BAŞLAMIŞTI

20 Mayıs 1933 yılında kurulan Türk Hava Yolları, ilk kurulduğu yıl 5 uçak ve 24 çalışana sahipti. Aradan geçen 90 yılın sonunda THY bugün 418 uçağa, 82 bin de personele sahip. Uçtuğu uluslararası destinasyon sayısı ise 344’e ulaşmış durumda.

THY BORSADA DA KANATLANDI

Borsa İstanbul’un en değerli 3.şirketi olan Türk Hava Yolları yatırımcısına da ciddi bir kazanç sağladı. 13 Haziran tarihi ile Türk Hava Yolları’nın hisse senedi adeti 180 TL dolaylarında işlem görüyor. THY hisse senedi 13 Haziran 2022 yılında 47 TL dolaylarında işlem görüyordu.

PANDEMİ DÖNEMİNDE DİP SEVİYELERİ GÖRMÜŞTÜ

Türkiye’de Koronavirüs vakasının ilk görüldüğü Mart 2020’de, THY hisse senedi değeri 7,5 lira seviyelerine kadar gerilemişti. Pandemi kaynaklı getirilen yasaklar borsanın genelinde büyük bir gerilemeye sebebiyet oluştururken THY hisseleri de o dönem bu gerilemeden büyük bir şekilde etkilenmişti.

7,5 LİRADAN 183 LİRAYA KADAR YÜKSELDİ

Pandemide hisse senedi değeri 7,5 liraya kadar düşen THY hisseleri, Haziran 2023’te ise ortalama 175-183 lira seviyelerinde işlem görüyor.

THY’nin açıkladığı yıllık kar bilançoları, her geçen dönemde uçuş yaptığı bölge ve destinasyonları genişletmesi ve sunduğu güvenilirlik, yatırımcı için de güven unsuru oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir