Sony’den Isı Veren, Sıkma ve Ovma Gibi Tepkilere Duyarlı Bir Kontrolcü Gelebilir

Konsol piyasasının önemli aktörlerinden Sony kontrolcü için aldığı yeni patent ile oyunların sunacağı hissiyatı bir üst boyuta taşımayı amaçlıyor.

Sony yıllardır PlayStation markası ile oyun dünyasında trendleri belirliyor.

Konsol savaşlarının en güçlü taraflarından olan Sony PlayStation markasıyla hem donanım, hem de konsola özel çıkan oyunlarla tahtını kolay kolay kaybetmeye pek de niyetli görünmüyor.

Sony’nin PlayStation kontrolcüsü için aldığı bir patent ise bildiğimiz oyunculuğu tamamen değiştirebilir.

Alınan patent hayata geçirilirse oyuncular kontrolcülerinden soğukluk ve sıcaklık hissi de alabilecekler. Böylece oyunlar ve gerçekçilik arasındaki çizgi biraz daha silikleşecek. Şimdi bir düşünün. Doom oynarken cehennem bölümlerinde elleriniz alev alev yanarken Skyrim’in karlı dağlarının tepelerinde donacaksınız.

Kontrolcünün tek marifeti bu da olmayacak.

Aktarılanlara göre sıkıştırma, sıkma, ovma gibi eylemler de kontolcünün farklı özelliklerini tetikleyerek geribildirimde bulunmasını sağlayacak. Örneğin dokunduğunuz katı bir cisimle daha akışkan maddelerin hissi aynı olmayacak.

Peki tüm bunlar nasıl olacak? Bu kontrolcü ne zaman satışa sunulacak?

Kontrolcü tüm bu maharetlerini tutma yerlerinde kalan özel bir manyetik sıvı marifetiyle gösterecek. Henüz patent aşamasında olan kontrolcünün resmi bir çıkış tarihi bulunmamakla birlikte karşımıza çıkıp çıkmayacağı dahi meçhul.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir