Son Dakika: Coinbase’den ADA ve Bu 3 Altcoin İçin Karar!

Coinbase, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) benzer ürünler üzerindeki son düzenleyici baskısına yanıt olarak staking hizmetinin şartlarını ve koşullarını güncelledi. Borsanın en son açıklamalarında, staking hizmeti sunulan ADA, ATOM, SOL ve XTZ’ye yönelik bir karara işaret edildi. İşte detaylar…

Coinbase, staking açısından daha uyumlu olmak istiyor

Hamle, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere  SEC’in bir başka popüler borsa olan Kraken’a yönelik baskısının ardından geldi. SEC, Kraken’ı staking ürünüyle menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği iddiasıyla 30 milyon dolar para cezasına çarptırdı. Staking, kullanıcıların bir blockchain ağını çalışır durumda tutmak için kripto para birimini kilitlediği bir süreçtir ve bunu yaptıkları için ödüller kazanırlar. Coinbase gibi borsalar, müşterileri için bir hizmet olarak staking sunar, ancak bu, kendi başına yapılması karmaşık bir süreç olabilir.

Coinbase’in durumunda borsa; yalnızca müşterileri, doğrulayıcıları ve protokolleri birbirine bağlayan bir hizmet sağlayıcı olarak hareket eder ve Coinbase’in kendisi değil, müşterilerin protokoller aracılığıyla ödül kazanacağını vurgular. Coinbase’in güncellenen şart ve koşullarındaki en büyük değişiklik, kullanıcıların artık belirli varlıkları satmadan veya devretmeden önce stake ettikleri varlıkları geri almaları gerekmesidir, bu da hizmetini Blockchain ağlarında bulunan yerel staking hizmetleriyle daha uyumlu hale getirir. Yani Coinbase’de artık kullanıcılar, diğer işlemlerden önce Solana (SOL), Cosmos (ATOM), Cardano (ADA) ve Tezos’u (XTZ) stake durumundan çıkarmalı.

Bu, ADA ve diğer coin’ler için ne anlama geliyor?

Daha önce, örneğin Coinbase’de Solana’yı veya Cardano’yu (ADA) elinde bulunduran kullanıcılar, hizmeti seçmeden pasif olarak staking ödülleri kazanabiliyor ve bu varlıkları istedikleri zaman aktarıp satabiliyorlardı. Ancak bu durum artık değişiyor. Coinbase şimdi, platformunda stake edilen herhangi bir varlığın, protokol kuralları ve Coinbase’in işlem süresi nedeniyle; stake’ten çıkarılmasının ve ardından taşınmasının veya satılmasının “birkaç saat veya birkaç hafta” sürebileceği konusunda uyarıyor.

Coinbase, müşterilerine gönderdiği e-postada staking’in devam edeceğini ve müşterilerin protokoller aracılığıyla ödül kazanmaya devam edeceğini vurguladı. Ancak güncelleme, Coinbase’in özellikle menkul kıymetler için yasal gereklilikleri karşılayıp karşılamadığıyla ilgili olarak düzenleyicilerin staking hizmetiyle ilgili endişelerini gidermek için adımlar attığını gösteriyor. SEC daha önce ödül sunan staking hizmetlerinin menkul kıymetler olarak kabul edilebileceği ve düzenlemelere tabi olabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Coinbase’in hamlesi, ABD’de kripto para birimi borsaları tarafından sunulan staking hizmetlerinin artan düzenleyici incelemesinin bir işareti olabilir. Kripto para birimi endüstrisi büyümeye ve gelişmeye devam ettikçe, düzenleyicilerin mevcut yasalara ve düzenlemelere uyduklarından emin olmak için yeni ürün ve hizmetleri incelemeye devam etmesi muhtemeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir