Prof. Dr. Ertuğrul: Kapalı alan ve toplu taşımada maske takılmalı

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul, “Alışveriş merkezine girdiğimizde, kapalı alana girdiğimizde, toplu taşıma kullanmak zorunda kaldığımızda şahısların kesinlikle maske takması gerekir” dedi. 

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul, dünyada pandeminin bitmediğini, Türkiye’ye de de son periyotlarda olgu sayılarının arttığını söyledi.

“EĞER BUNU YAPMAZSAK SONBAHARA ÇOK DAHA MAKUS GİREBİLİRİZ”

Tedbirlerin kaldırıldığını ve ferdi tedbirlere yönenildiğini lisana getiren Ertuğrul, şöyle konuştu:

“Yeni alt varyantlar insanları hasta etmeye devam ediyor. Olgu sayıları Almanya, Kuzey Amerika, İngiltere dahil olmak üzere birçok ülkede çok önemli sayılara ulaştı ve 100 binlerin üzerine çıktı. Ne yazık ki can kayıpları da her ülke bazında bakarsak örneğin; Almanya’da 100’ün üzerinde, Amerika Birleşik Devletleri’nde 300’ün üzerinde.

O nedenle de bunun bir toplumsal halk sıhhati sorunu olduğu şuuruyla davranılması gerekiyor ve sıhhat otoritesinin bu işin sorumluluğunu tekrar bireylerden alıp kendisinin tedbirlerle yürütmesi gerekiyor. Şayet biz bunu yapmazsak ne yazık ki sonbahara hakikat çok daha berbat bir biçimde girebiliriz.

Ben zati kapalı alanlarda ve toplu taşımlarda maskemi hiçbir vakit çıkartmamıştım. O nedenle ben tekrar birebir öneriyi yapıyorum. Evet açık alanlar risksiz olabilir yaz periyodu hepimiz birbirimizden daha uzak aralarda açık alanlarda bulunabiliyoruz fakat bir alışveriş merkezine girdiğimizde, bir kapalı alana girdiğimizde, toplu taşıma kullanmak zorunda kaldığımızda şahısların kesinlikle ve kesinlikle maske takması gerekir.”

‘YOĞUN BAKIMLARDA ARTIŞ VAR’ 

Wuhan’da çıkan birinci varyantın şu anda değişikliğe uğradığını belirten Ertuğrul, şunları kaydetti:

“Wuhan’dan çıkan virüs aslında çok değişikliğe uğradı ve şu anda dünyada Omicron varyantının BA 4 ve 5 alt varyantları dediğimiz varyantlar yaygın olmaya başladı. Klinik tablo açısından bir sefer dünyada bir değişiklik var. İnsanların büyük bir kısmı aşı oldu. Bilhassa ülkelerde bir kümesi hasta oldu ve geçirdi ve makul bir bağışıklık oranı oluştu.

Bu manada onlar yine yakalandıklarında aşılılar yahut geçirenler tekrar yakalandıklarında daha hafif geçiriliyor. Yani üst teneffüs yolu enfeksiyon bulguları üzere lakin aşı olmamış risk kümesinde olan bireyler hastalığa yakalandıklarında aslına bakarsanız özgün varyantla orjinal virüsle yani Wuhan’dan çıkan virüsle şimdiki virüsler ortasında klinik tablo oluşturması açısından o denli büyük farklılıklar yok.

Hala risk kümesinde ağır hastalık oluşturabilme yeteneğine sahip. Hala risk kümesinde ağır bakıma girişlerde artış var ve hala tekrar risk kümesi dediğimiz bireylerde mevt oranları da ne yazık ki neredeyse yepyeni virüsle çabucak hemen tıpkı.”

MAYMUN ÇİÇEĞİ 

Türkiye’de maymun çiçeği hastalığının görülmesiyle bu hadise sayılarında artış beklendiğini de söyleyen Ertuğrul, “Bu hadisenin olması aslında Türkiye’de olasılıkla öbür olguların da olduğunu gösterir ancak bizim tespit edebildiğimizi de gösterir zira maymun çiçeği hastalığı bizim ülkemizin yanı başındaki ülkelerde görülen, dünyada da şu anda 50 civarında ülkede görülen bir hastalık. Bunun düşüncesi şu; bugüne kadar daima Afrika’da, 1970’lerden beri Afrika’da görülen hastalığın dünyanın öteki ülkelerinde de görünüyor olması ve yayılıyor olması. Bizim en büyük sorunumuz bu. Türkiye’de görülmüş olması bundan sonra da artık maymun çiçeğinin bizim ülkemizde de görüleceği manasına gelir” dedi. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*