Obrador’dan Biden’a ucuz akaryakıt kelamı

Meksika Devlet Lideri Lopez Obrador ile ABD Lideri Joe Biden, Beyaz Saray’da bir ortaya geldi. Obrador, tüketicilere yararı olması açısından bilhassa besin eserlerindeki kimi vergilerin kaldırılmasını teklif ederken, sondaki ABD vatandaşlarının Meksika’dan ucuz akaryakıt satın alması için takviye kelamı verdi.

Meksika Devlet Lideri Lopez Obrador, resmi ziyaret düzenlediği ABD’de Lider Joe Biden bir ortaya geldi. Beyaz Saray’da gerçekleşen öncesi Obrador ve Biden açıklamalarda bulundu. Ülkesinin Meksika ile ilgisinin çok sağlam olduğunu söyleyen Biden, göç meselesini Amerika kıtasının ortak bir sorunu olarak gördüğünü söz etti.

Son 5 yılda Orta Amerikalı göçmenlere verilen vizelerde rekor kırdıklarını vurgulayan Biden, geçen yıl 300 bin göçmene vize verildiğini ve bu sayıyı iki katına çıkarmayı istediklerini belirtti

BİN 300 ASKER GÖREVLENDİRDİ

Uyuşturucu, silah ve insan kaçakçılığı konusuna da değinen Biden, hükümetinin bu mevzuyla ilgilenmek için bin 300 asker görevlendirdiğini ve yapılan operasyonlarla 3 binden fazla kişinin tutuklandığını bildirdi.

Texas eyaletinde yer alan San Antonio’da 28 Haziran’da 53 göçmenin vefatına neden olan trajediyi örnek göstererek her türlü kaçakçılık sanayisine saldırılması gerektiğini belirten Biden, bu hususla uğraşta Amerika Kıtasındaki başka ülkeler ile daha koordineli bir formda çalışmanın gerçekleşmesi gerektiğini söyledi.

MEKSİKA’DAN EKONOMİK KRİZ İLE ÇABADA İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Obrador ise, her iki ülkenin şimdiye kadar birçok kere dostça ve uygun birer müttefik olarak hareket ettiğine vurgulayarak, Covid-19 salgını, Rusya ile Ukrayna ortasında yaşanan savaş sonucunda ortaya çıkan problemler ve yaşanan ekonomik kriz ile gayret etmek için işbirliği daveti yaptı.

UCUZ AKARYAKIT SÖZÜ

İşbirliğinin her iki ülke ulusunun da faydasına olacağını savunan Obrador, tüketicilere yararı olması açısından bilhassa besin eserlerindeki kimi vergilerin kaldırılmasını teklif ederken, sondaki ABD vatandaşlarının Meksika’dan ucuz akaryakıt satın alması için takviye kelamı verdi.
ABD’de çalışan Meksikalı sistemsiz göçmenler konusuna da değinen Obrador, yıllardır dürüstçe çalışan ve ABD’nin gelişimine katkıda bulunan bu göçmenlerin kayıt altına alınması ve tertipli hale getirilmesi gerektiğini belirtti.

Görüşmede, başkanların göç sorunu, petrol, ekonomik kriz ve enflasyonun yanı sıra ikili bağları ele aldıkları aktarıldı.

BİDEN’A REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Obrador, ABD’nin Los Angeles kentinde 6-10 Haziran tarihlerinde düzenlenen Amerika Doruğu’na tüm Amerika kıtası ülkelerini davet etmemesi sebebiyle Biden idaresine reaksiyon göstermiş, kelam konusu tepeye katılmamıştı.

Obrador, Biden idaresinin siyasi münasebetlerle Küba, Venezüella ve Nikaragua’yı doruğa davet etmediğini belirtmiş, tüm Amerika kıtası ülkeleri katılmadığı sürece bunun Amerika Tepesi olmayacağını tabir etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*