Nane limon neye âlâ gelir? Ballı nane limon tanımı…

Nane limon, soğuk havalarda en çok tüketilen şifa kaynağı çaydır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için sık sık tüketilen nane limon, soğuk algınlığı, nezle, grip üzere birçok teneffüs yolu hastalıklarına anında şifa olmaktadır. Bilhassa soğuk kış gecelerinde yatmadan önce 1 fincan kadar içmek sabahları daha dinç ve sağlıklı uyanmaya yardımcı olmaktadır. İşte nanen limon çayının yararları…

  • Soğuk Algınlığa Güzel Gelir:

Nane limon, mevsimsel olarak meydana gelen boğaz ağrısına ve şiddetli öksürüğe düzgün gelerek soğuk algınlığı üzere hastalıkların daha kısa müddette güzelleşmesine yardımcı olur. 

  • Mide Bulantısı ve Kusmaya Güzel Gelir:

Grip ve nezle üzere mevsimsel olarak meydana gelen, mide bulantısını hafifletmektedir. Bununla birlikte hamilelik ve besin zehirlenmesinde nane limon çayı tüketerek mide bulantısı ve kusmaya âlâ gelmektedir. 

  • Bağışıklığı Güçlendirir:

Nane ve limon, iki şifa deposu besin, bağışıklığın zayıfladığı mevsim geçişlerinde ve kış aylarında bol bol tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirerek grip, nezle ve bronşit üzere hastalıklardan korumaktadır. 

  • Şiddetli Öksürüğe Yeterli Gelir:

Soğuk algınlığı ve grip üzere hastalıklar öksürüğe ve boğaz ağrısına sebebiyet vermektedir. Öksürüğün hafiflemesi ve boğazların yumuşaması için sabah ve akşam olmak üzere günde 2 fincan kadar nane limon çayı tüketilebilir. 

  • Ateş Düşürücüdür

Güçlü bir antioksidan olan nane limon, bedeni toksinlerden arındırıp bağışıklık sisteminin güçlenmesi için savaşırken grip ve öbür teneffüs yolları hastalıklarından kaynaklı olarak oluşan yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olur. 

Malzemeler:

2 su bardağı su

2 çorba kaşığı kuru nane

Dilimlenmiş 1 adet limon

2 fındık büyüklüğünde taze zencefil 

1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı:

Nane, limon, zencefil ve su demliğe alınır ve kaynatılır. Kaynamaya başladığı an altı kısılır ve 5-7 dakika kadar daha kaynatılır. Son olarak 1 çorba kaşığı bal ek ederek 1-2 dakika kadar daha kaynattıktan sonra servis edilebilir. Şifa olsun…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*