MIT’den ihtilal niteliğinde buluş: Bedenin içini gösteren çıkartma geliştirildi

Science mecmuasında yayınlanan çalışmaya nazaran giyilebilir tıbbi aygıt, 48 saat boyunca iç organların daima ultrason imajlarının tabiplere iletilmesini sağlıyor.

Araştırmacılar, 2 x 3 santimetre boyutlarındaki çıkartmaların direkt cilde yapıştırıldığını belirtti. Çıkartmalar aracılığıyla kalp hastalıklarının, hamilelikle ilgili komplikasyonların ve çeşitli kanser cinslerinin teşhis ve tedavisinin gerçekleşebileceği kaydedildi.

MIT’den bilim insanları iç organları ve damarlarının görüntülenmesini sağlayan çıkartma geliştirdi.

TIBBİ GÖRÜNTÜLEMEDE DEVRİM

MIT’de makine mühendisliği ve inşaat ve etraf mühendisliği profesörü olan çalışmanın kıdemli muharriri Xuanhe Zhao, ,”Çıkartmalar ile bedenin her bir yerini görüntüleyebileceğimizi umuyoruz. Bunun giyilebilir aygıtlar ve tıbbi görüntülemede bir ihtilali temsil ettiğine inanıyoruz” diye konuştu.

Diğer taraftan Zhao çıkartmaların ardındaki mühendislerin, hastaların aygıtları hastaneden yahut muayenehaneden sonra meskene takmalarına müsaade verecek kablosuz versiyonları üzerinde çalıştığını kelamlarına ekledi.

MIT tarafından geliştirilen çıkartma ile hastalıkların teşhisi ve tedavisi daha kolay olacak.

“İÇ ORGANLARINIZI GÖRMENİZ MÜMKÜN OLACAK”

Zhao, “Vücudun farklı yerlerine birkaç çıkartmanın yapıştırılmasını öngörüyoruz. Akabinde yapay zeka algoritmaları imajları tahlil ederek hastanın cep telefonuyla bağlantı kuracak. Tıbbi görüntülemede yeni bir çağ açtığımıza inanıyoruz. Bedeninizdeki birkaç çıkartmayla attık iç organlarınızı görebilirsiniz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*