Minimum fiyat kulisi: 5 bin 529 TL pazarlığı

Taban fiyata orta artırım için şçi, patron ve hükümet tarafı biraraya geldi. Fakat dünkü toplantıda, tarafların bir sayı üzerinde uzlaşamadığı öğrenildi. Sözcü’den Erdoğan Süzer’in edindiği bilgilere nazaran, Türk-İş, birinci 6 aylık yüzde 40 enflasyon farkını artırım teklifi olarak masada bir kere daha gündeme getirdi. Patron temsilcisi TİSK heyeti ise yüzde 20’lik artırımda ısrarcı oldu. Hükümet tarafıysa, enflasyonun yaklaşık yüzde 40 çıkacağı varsayımıyla tarafları yüzde 30’luk orta noktada buluşturmaya çalışıyor.

TİSK yüzde 20 teklifiyle, minimum fiyatın 851 liralık artırımla 5 bin 104 liraya çıkarılması talebini söz etmiş oldu. Bakanlığın yüzde 30’luk teklifine göreyse minimum fiyat 1276 liralık artışla 4 bin 253 liradan 5 bin 529 liraya yükselmiş olacak. Patron tarafının bu sayıya, ortadaki 425 liralık farkın devlet tarafından ödenmesi halinde sıcak baktığı vurgulanıyor.

Görüşmeler bugün de devam ederken, personel başına devlet takviyesi konusunda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kesin kararı verip yeni minimum fiyatı ilan edeceği söz edildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*