Metin-Kemal Kahraman: Muş’ta bir konser vermek istiyoruz

Metin-Kemal Kahraman kardeşlerin Muş konseri, Valilik tarafından yasaklandı. Çok sayıda sanatçı ve dinleyinin reaksiyon gösterdiği kararın akabinde konuşan Metin Kahraman, “Maddi kayıplarımız var, bugün yarın hukukçu arkadaşlarımızla konuşacağız. Dava açabiliriz” dedi.

‘YASAKLAR DAHA EVVEL DE GERÇEKLEŞTİ’

“Benzer yasaklamalar daha evvel de gerçekleşti. Pandeminin başladığı devirde, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde vereceğimiz konsere Kadıköy Kaymakamlığı müdahale etti. Halk Eğitim Merkezi yöneticilerini neredeyse tehdit etti. ‘Bu teröristleri niçin getiriyorsunuz?’ diyerek ve konser iptal oldu. Halbuki Kadıköy Halk Eğitim Merkezi bizim en fazla konser verdiğimiz yerdi, 6 ayda bir orada konser yapıyorduk” diyen Metin Kahraman kelamlarına şöyle devam etti:

“Benzer yasaklamalar çok, olağan ki söylediğimiz Kürtçeden, Zazacadan ötürü bizi daima öteki olarak görüyorlar. Zazaca, Kürtçe söylemek birebir vakitte politik bir duruş üzere ki motamot de o denli aslında.

Son vakitlerde keyfi yasaklamalarda artış var. Tiyatrolar da yasaklanıyor, bunlar basında küçük haberler halinde yer buluyor ancak yaygın bir tartışmaya sebep olmuyor ve oradaki mağduriyeti kimse görmüyor. Bu sefer o denli olmadı. Sanıyorum Türkiye Barolar Birliği de lisan yasaklamaları, konser yasaklamalarına dair bir teşebbüste bulunacak.”

‘İLK KERE MESLEK KURULUŞLARI TUTUM ALDI’

“Bir de birinci defa, MESAM, MÜYORBİR üzere meslek kuruluşları da tutum aldılar, açıklamalar yaptılar. Bunlar olumlu gelişmeler. Tıpkı vakitte müzisyenler, sanatkarlar ortasındaki dayanışmayı güçlendirmemiz gerekiyor zira bu iktidar gidici, giderken her türlü berbatlığı yaparak gidiyor” tabirlerini kullanan Kahraman şunları belirtti:

“Baskıların artmasını süreçle birlikte okumamız gerekiyor. Bu bir siyaset, kuruluşundan beri Kürtçe yasak. Ne yasaklar uygulandı geçmişte biliyoruz. Çocuklara okullarda dayak atmalar, 60’lı, 70’li yıllarda Kürtçe konuşanı ihbar edin uygulamaları üzere… Bu süreç bitmedi; lisanlar, kültürler üzerindeki baskı, asimilasyon devam ediyor.”

‘GELEN YANSILAR NEDENİYLE GERİ ADIM ATTILAR’

“Şu anda turne için Batman’dayız. Bu turnenin birinci konseri Muş’ta olacaktı. Batman’dan sonra Mardin, Diyarbakır, Urfa, Adana, Mersin üzere kentlerde konserler vereceğiz. Yeni çıkan albümümüz ‘Sümbülteper’in müzikleri peyderpey yayınlanacak, o nedenle bir turne düzenledik” diyen Kahraman son olarak şunları söyledi:

“Muş’ta bir konser vermek istiyoruz. Valilik açıklamasında o salonun uygun olmadığı, belediye tesisinde olabileceği üzere bir şey var. Bence gelen yansılar nedeniyle geri adım attılar.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*