Mert Aydın yazdı: Her şey tadında…

Bu ilgi nedeniyle futbolun etinden sütünden yararlanmak isteyenler çok. Mesela dünya futbolunu yöneten FIFA, Dünya Kupası takım sayısını 48 yapmaya çalışıyor. Hatta Dünya Kulüpler Kupası takım sayısını bıraksalar 24’e çıkaracaklar.

Sona birkaç yıldır Avrupa’da da ilginç gelişmeler oluyor. UEFA, Uluslar Ligi diye bir icat çıkardı. İlk başta göz boyamak için açıklamalar yapıldı: “Zaten takımların hazırlık maçı yaptıkları dönemler var. İddiasız maçlar yapacaklarına Uluslar Ligi oynasınlar”. Hatta alt seviyede takımların kategorilerinde başarılı olmaları halinde Avrupa şampiyonasına katılım yolu açıldı. Mesela bu sayede Kuzey Makedonya büyük bir çıkış yaptı.

Ne var ki futbolun gerçek aktörleri için sıkıntı büyük. Mesela bu yıl Dünya Kupası yıl sonunda yani sezon ortasında. Bu nedenle ligler birçok ülkede erken başlayacak. 2021-22 sezonu gittiğinde futbolcuların iyi bir tatile ihtiyaçları vardı. Ancak öyle olmadı. Uluslar Ligi maçları nedeniyle hepsi görevinin başındaydı. Eskiden hazırlık maçı olduğunda en azından bazı futbolcular aflarını isteyebiliyor bu maçlarda gençler denenebiliyordu.

Bu futbolcuların birçoğu yılda 60 maç civarı oynuyor. “O kadar para alıyorlar oynasınlar” demek, yaşamın gerçekliğinden uzak kalmaktır. Hayranlıkla izlediğimiz futbolcuların uzaylı değil insan olduklarını hatırlamak gerekir. Sonra tam Dünya Kupası öncesi bu oyuncuların bir kısmı bu yoğunluktan dolayı sakatlanırsa kimi izleyeceğiz?

Galler’in 64 yıl sonra ilk kez Dünya Kupası’nda gitmesinde büyük pay sahibi olan Gareth Bale de şikayetçi, “Geçen gün futbolcu arkadaşlarımla aramızda hesap yapıyorduk. Kevin de Bruyne’nin yılı 79 maçla bitirme ihtimali olduğunu hesapladık. Bu korkunç bir durum”. Belki de kazandıkları paraları bir kenara koyup birlik olmaları gerekiyor futbolcuların. Yoksa kullanılıp atılan bir meta olarak kalacaklar.

Dünya futbolunu yönetenlerde şöyle yanlış bir anlayış var. Ne kadar çok maç o kadar çok gelir. Artık gençlerin başka seçenekleri var. Yeni kuşaklara futbolu sevdirmek için ille de kural değişiklikleri yapmaya gerek yok. Her şeyi tadında bırakmayı deneyebiliriz. Sonra bir gün bakmışız futbola olan ilgi azalıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*