Konutta spekülatif hareketler piyasaya ziyan veriyor

Kerem Nükte Gayrimenkul’den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Dinç, Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin konut finansman paketi açıklandıktan sonra 65 bin kişinin fiyat artışı yaptığını açıkladığını hatırlatarak, “Fırsatçılık yaparak piyasayı bozanlar, hem bölüme ziyan veriyor, hem de uygun kredi şartlarıyla konut almak isteyenlerin elinden bu fırsatı alıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Dinç, bölümde fiyat hareketliliğine neden olan fırsatçı sistemin önüne geçilmesi gerektiğini tabir ederek, daha evvel sağlanan kredi imkanlarıyla konut piyasasının hareketlendiğine dikkati çekti. Dinç, bu tıp kolaylıkların inşaat bölümü ve birçok yan bölümü olumlu etkilediğini kaydetti.

Sağlanan kredi imkanlarının vakit zaman tüketiciler için dezavantaj olabildiğine işaret eden Dinç, şöyle devam etti:

“Konut alımında sağlanan kolaylıklardan ötürü konutunu satmak isteyen birtakım bireyler fırsatçılık yaparak fiyat yükseltiyor. Satmak istediklerini konutun fiyatını bir gecede artırıyorlar. Bu çeşit spekülatif hareketler piyasaya ziyan veriyor. Konut almak ve kredi avantajından faydalanmak isteyenlerin avantajları elinden alınmış oluyor. Fırsatçılar konut fiyatlarını yükseltmezse çok daha fazla satış olur. Ayrıyeten bu tıp fiyat artışlarının denetlenmesi bir nebze de olsa piyasaya olumlu yansır.”

Konut fiyatlarının maliyetlerden ötürü yükselmeye devam ettiğinin altını çizen Dinç, bu yüzden kredili konut alanların kredi ödemesinin de yüksek olduğunu belirtti.

KONUT ALMAK DAHA CAZİP 

Muhammet Dinç, konut fiyatlarının artmasının kiraları da yükselttiğine dikkati çekerek, ödenecek kredi ölçüsünün kira ile karşılaştırıldığında konut almanın daha cazip olduğunu vurguladı.

Nisanda konut satışlarının aylık bazda rekor kırdığını anımsatan Dinç, maliyetlerin artmasına karşın satışların da artmasının kesimin gelişimi için çok manalı olduğunu söz etti.

Dinç, yeni konut projesi sayısının evvelki yıllara nazaran bir ölçü azaldığını vurgulayarak, “Konut almak isteyenler genelde ikinci tercih ediyor. Bu tercih sebebinde yeni konut projelerinin sayısının azalması tesirli oluyor. Artan maliyetler ve dalgalı seyreden dünya iktisat piyasaları yeni projelerin sayısını azalttı.” sözlerini kullandı.

Türkiye’de son yıllarda yabancılara konut satışının daima yükseldiğine işaret eden Dinç, artan döviz kuruyla ülkede konut fiyatlarının öbür ülkelere nazaran daha ucuz kaldığını aktardı.

Dinç, yabancılara konut satışında tesirli olan öbür bir mevzunun da vatandaşlık alabilmek olduğunu belirterek, “Şu an 250 bin dolarlık konut alanlar vatandaş olabiliyor. Kelam konusu sayının 400 bin dolara yükseltileceği bilgisi verildi lakin şimdi resmileşmedi. Bu yüzden yabancıya konut satışları bu devirde sürat kazandı. Ayrıyeten Rusya-Ukrayna savaşının da tesiriyle bu periyotta en çok Ruslara konut satıldığını görüyoruz.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*