Kolesterolünüz yüksekse uzak durmanız gereken 7 yiyecek

Kolesterol beden için gerekli bir yağdır. Hücre zarları, sindirimi kolaylaştıran safra tuzları ve hatta libidoyu etkileyenler de dahil olmak üzere hormon üretme süreci üzere birçok misyonu vardır.

Yüksek kolesterol koroner arter hastalığı, kalp krizi ve felç için ana risk faktörlerinden biridir. Kan kolesterol düzeyiniz ne kadar yüksekse, koroner arter hastalığı riskiniz de o kadar yüksek olur.

Kolesterol kanda bulunur. İki ana kan kolesterolü tipi vardır: Yüksek yoğunluklu olan HDL ve düşük yoğunluklu olan LDL.

LDL kolesterole dikkat edilmeli

LDL kolesterol berbat kolesteroldür. Kanda çok fazla ölçüde bulunursa, atardamar duvarlarında plaklar ve yağ birikintileri oluşturabilir ve kanın kalbe ve beyne deveranını engelleyebilir.

HDL kolesterol ise uygundur, zira bedenden fazla kolesterolü atmaya yardımcı olur. Kolesterol, beden tarafından doğal olarak üretilen, lakin ölçüsü beslenmeye bağlı olarak artabilen bir yağdır.

Yüksek kolesterolde uzak durmanız gereken 7 yiyecek

Kolesterol seviyesi, laboratuvarda yapılacak bir kan testi ile belirlenir. Sonuç, LDL ve HDL kolesterol düzeylerini gösterir. Toplam kolesterol düzeyi 2 g/L’nin altında olmalıdır. 0,4 g/L’nin üzerinde HDL kolesterol düzeyi ve 1,6 g/L’nin altında LDL kolesterol düzeyi olmalıdır.

Özellikle izlenmesi gereken LDL düzeyidir, zira yüksek bir LDL kolesterol düzeyi, koroner kalp hastalığına yakalanma riskini artırır. LDL kolesterol düzeyi önerilen düzeylerin üzerinde olduğunda, sıhhate ziyanlı tesirlerinden kaçınmak için beslenme nizamı değiştirilmelidir.

Bu kapsamda uzak durulması gereken yiyecekler vardır. İşte yüksek kolesterol durumunda uzak durulması gereken 7 yiyecek:

Şarküteri ürünleri

Pastırma, salam yahut sosis üzere işlenmiş, yağlı eserlerden büsbütün kaçınılmalıdır. Hepsi doymuş yağ, kolesterol ve tuz bakımından yüksektir ve ayrıyeten tansiyonu yükseltebilirler. Bunlar yerine, işlenmemiş yağsız etleri tercih etmek daha yeterlidir.

Hindistan cevizi yağı

Bu yağ doymuş yağ asitleri açısından zengindir. Özel olarak kimi günlerde tüketilebilir fakat günlük olarak zeytinyağı tercih edilmesi önerilir.

Alkol

Alkol tüketimi kandaki trigliserit seviyesini artırır. Kolesterolden farklı olan bu yağlar, kolesterol ile bağlantılı olduğunda tehlikesi 10 kat artan kalp ve damar hastalıklarının gelişme riskini artırır.

Kırmızı et

Haftada 500 gr kırmızı eti aşmamak ve kümes hayvanları yahut yağlı balık üzere yağsız et tüketimini tercih etmek tavsiye edilir.

Sakatatlar

Beyin, karaciğer ve böbrekler üzere birtakım sakatatlarda kolesterol çok yüksektir. Bu nedenle tüketimleri sonlandırılmalıdır.

Hamur işleri

Hamur işleri ekseriyetle doymuş yağ bakımından zengindir. Kolesterol düzeyinizi yükseltmemeleri için tam tahıllardan yapılan unları tercih edin. Lif bakımından beyazdan daha zengindir. Ve margarini bağlayıcı olan ve yumuşaklık sağlayan sebze yahut elma püresi yahut muzla değiştirin.

Kızarmış gıdalar

Yiyecekleri kızartmak için kullanılan yağ, pişirdikten sonra kolesterol içeriğini büyük ölçüde artırır. Kızartmalardan mümkün olduğunca kaçının ve fırında pişirmeyi tercih edin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*