İnsansı robota gülmeyi öğretiyorlar

Karşılıklı gülmek, insanlar için iletişimin ve bağın en önemli parçalarından biri ve bu nedenle, gelecekteki robot arkadaşlarımızın bizimle birlikte gülebilmeleri, güvenimizi ve sevgimizi kazanma şanslarını arttıracaktır.

Bir robotun şaka yapabilmesi, şakalara uygun şekilde yanıt verebileceği anlamına gelmez. Kurulan bir cümlenin yanıt olarak bir gülümse mi yoksa bir kahkaha mı gerektirdiğine doğru bir şekilde karar verebilmek, bağlantı kurulabilen bir android ile programlanmış bir robot arasındaki fark anlamına gelebilir.

Bu yüzden Japon araştırmacılar, mizahsız robotlara doğru zamanda ve doğru şekilde gülmeyi öğretmeye çalışıyorlar. Bir yapay zekayı gülmek için eğitmek, ona belirli bir konuda sunum yapmasını öğretmek kadar basit değil. Frontiers in Robotics and AI dergisinde yayınlanan bir araştırma, “Günlük konuşmayı taklit etmeye çalışan sistemler, ne zaman gülecekleri fikriyle hala mücadele ediyor” deniyor.

Çalışma, ekibin insanlar ve robotlar arasındaki sohbeti daha doğal hale getirmek için paylaşılan gülmelere odaklanan bir AI konuşma sistemi geliştirmeye yönelik araştırmasının detaylarını sunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*