Facebook’dan beklenmedik hamle, gönderiler sınırlanıyor!

Şimdi şirket, bir blog gönderisinde Facebook ve Instagram’da “bazı kullanıcıların ve yayıncıların Kanada’daki bazı haber içeriklerini görüntülemesini veya paylaşmasını sınırlayan” testlere başlayacağını duyurdu.

Bill C-18 olarak da bilinen yasa teklifi, iktidardaki Liberal hükümet tarafından bu yılın başlarında sunuldu. Benzer bir Avustralya yasasını örnek alarak, Facebook gibi internet platformlarını yerel haber kuruluşlarıyla gelir paylaşımı ortaklıklarına zorlamayı amaçlıyor. Bu, kısmen, Facebook ve Google’ın çevrimiçi reklam pazarındaki hakimiyeti nedeniyle ortaya çıktı: her iki şirket de gelirin %80’ini aldı.

Geçen yıl Meta bir hükümet kurulunun Meta’yı mevzuatla ilgili bir toplantıya davet etmemesi üzerine tehditte bulunmuş, Google ayrıca bazı Kanadalı kullanıcıların haber içeriğini görmesini geçici olarak engellemişti

Reuters’in bildirdiğine göre, Kanada Miras Bakanı Pablo Rodriguez buna yanıt olarak testleri “kabul edilemez” olarak nitelendirdi. “Büyük bir teknoloji şirketi bize ‘Şunu veya bunu yapmazsan, o zaman fişi çekerim’ dediğinde bu bir tehdittir. Hiçbir zaman bir tehditten korktuğum için hiçbir şey yapmadım. “.

Facebook, Google ve diğerleri en nihayetinde Avustralya’daki yasalarını kabul etmişlerdi ve şimdi yayıncılara küçük parçalarla haber bağlantıları yayınlamaları için ödeme yapıyorlar. Ancak bundan önce Facebook, kullanıcıların ülkedeki haber bağlantılarını paylaşmalarını engelleme tehdidini yerine getirdi ancak daha sonra, hükümetin Facebook’un platformunun yayıncılar için değeri hakkındaki endişelerini gideren değişiklikler yapmasının ve daha fazla tartışmanın ardından yasağı geri aldı.

Test şimdilik yalnızca az sayıda kullanıcıyı, sınırlı bir süre için etkileyecek. Yine de Avustralya’da kullandığı aynı taktiğe devam ederse, Meta, muhtemelen hükümeti ve yayıncıları pazarlık masasına zorlamanın bir yolu olarak, Kanada’daki tüm kullanıcılar için haber paylaşımını engelleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx