Erdoğan açıkladı, dünyada haber oldu… Öldürülen IŞİD lideri… İşte ilk fotoğraf

Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı bir canlı yayında IŞİD’in sözde lideri Ebu Hüseyin’in etkisiz hale getirildiğini ifade etti.

Erdoğan; “MİT, DEAŞ’ın sözde lideri Ebu Hüseyin el- Kureyşi’yi uzun süredir takip ediyordu. Bu şahıs dün Suriye’de etkisiz hale getirildi. Terör örgütleri ile mücadelemiz ayrım yapmadan devam ediyor. ABD yapınca dünya konuşuyor. MİT bizim dönemizde uluslararası mücadele yön bir teşkilat haline gelmiştir. Teşkilatımız ayrıca Amerikan ve Rus istihbarat teşkilatlarının görüşme yapacağı bir düzeye gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

Ebu Hüseyin El-Kureyşi, Şubat 2022’den bu yana örgütün sözde liderliğine getirilen üçüncü isimdi. Fransız haber ajansı AFP’nin Kuzey Suriye’deki muhabiri, Cumartesi günü Afrin yakınlarındaki Cinderes’te bir bölgenin kordon altına alındığını bildirdi.

AFP’ye konuşan yerel halktan kişiler, operasyonun, okul olarak kullanılan bir çiftliği hedef aldığını söyledi. IŞİD’in kurucu lideri Ebu Bekir el-Bağdadi, 2019 yılında öldürülmüştü. Örgüt o günden bu yana çok sayıda lider değiştirmek zorunda kalmıştı.

DÜNYANIN KONUŞTUĞU OPERASYON

Öte yandan MİT’in başarılı operasyonu İngiliz ABD ve Yunan basını olmak üzere birçok ülkede manşet oldu. France 24 yaşananları ‘Erdoğan, DEAŞ lideri olduğundan şüphelenilen Kureyşi’nin Suriye’de etkisiz hale getirildiğini söyledi’ başlığı ile okurlarına sundu.

ABD

CNN ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına yer verdiği haberinde ‘Kureyşi’nin uzun zamandır takip edildiğini’ hatırlattı ve başarılı operasyonu ön sıralardan okuyucularına sundu.

CBS NEWS

ABD merkezli CBS News ise terör örgütünün bölgede yaptığı saldırıları derledi ve Türkiye’nin son yıllarda sahada aktif olduğunu belirterek ‘Türkiye, 2020’den beri Suriye’nin kuzeyinde, tüm bölgeleri kontrol ediyor’ dedi.

AL JAZEERA

Orta doğunun en önemli medya kuruluşlarından Al Jazeera söz konusu haberinde Erdoğan’ın açıklamalarına geniş yer verdi. Haberde bölgede görev alan Charles Lister’ın açıklamalarına da yer verildi ve bölgeden gelen ilk sıcak kareler paylaşıldı.

YUNAN MEDYASI

Yunanistan’ın resmi devlet televizyonu ERT ‘Erdoğan, DEAŞ’ın sözde liderinin Cumartesi günü Suriye’de Türk istihbarat servislerinin önderliğindeki bir operasyonda etkisiz hale getirildiğini söyledi’ dedi.

Proto Thema ‘Erdoğan, MİT’in DEAŞ liderini uzun süredir izlediğini açıkladı, ancak operasyonla ilgili fazla bilgi vermedi’ sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir