En Tamir Dostu Akıllı Telefon Samsung Oldu

Evde tamir ekipmanları satan iFixit’ten elde edilen verileri bir araya getirerek, hangi akıllı telefonların evde tamir etmenin en kolay ve en zor olduğunu belirlemek için ortalama tamir sürelerini ve çevrimiçi bulunan adım adım tamir kılavuzu talimatlarının zorluğunu temel alan bir araştırmada Samsung, piyasanın en tamir dostu akıllı telefonu oldu.

Samsung’un 2022 yılında piyasaya sürdüğü Galaxy telefonları, evde tamir etmenin en kolay olduğu akıllı telefonlar oldu. Bu araştırma ile birlikte Güney Kore teknoloji devi, Apple’ı bir hayli arkada bıraktı. Gelin detaylarına birlikte göz atalım.

Evde tamir etmenin en zor olduğu telefon, Google Pixel 7 oldu

Galaxy S22 Ultra, Galaxy A40 (2019) ve aynı yıl piyasaya sürülen Moto G7’nin ardından evde tamir dostluğu açısından üçüncü sırada yer aldı. Galaxy A40’ın her tamir için ortalama tamir süresi 32,6 dakika olup, tamirlerin %42,9’u kolay olarak kabul edildi. Bu arada, evde tamir etmenin en zor olduğu akıllı telefon ise Google Pixel 7 (2022) olarak bulundu. Bu telefonun evde tamir süresi ortalama 60,3 dakika olarak belirlendi.

Galaxy Note 10 da evde tamir dostu olmayan bir telefon olarak etiketlendi. Bu telefonun ortalama tamir süresi 58,4 dakika olup, tamir talimatlarının takip etmesi zor olduğu belirtildi. İlginç bir şekilde, Samsung aynı zamanda 2013 ve 2014 yıllarında da evde tamir dostluğu açısından en üst marka idi. Ancak daha sonra Google, Motorola, Apple ve Xiaomi gibi diğer markalara liderliği kaybetti. Ancak, 2022 yılında Samsung yeniden dünyanın en tamir edilebilir akıllı telefon markası olarak konumunu geri kazandı.

Samsung’un tamir edilebilirliğe verdiği önem, son telefonlarında da görülebiliyor. Örneğin, 2023 Galaxy S23 serisi artık pil değiştirmeyi büyük ölçüde basitleştiren pil kılıflarıyla birlikte geliyor. Bu hamle, Samsung’un pazardaki en tamir dostu akıllı telefon markası olarak konumunu daha da güçlendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir