Ekrem İmamoğlu: Silivri’nin bahtı bir gecede değişti

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu, “örnek köy” ilan ettikleri Silivri ilçesine bağlı Seymen Köyü’nde vatandaşlarla buluştu.

Köy meydanında gerçekleşen buluşmada İmamoğlu’na, Silivri Belediye Lideri Volkan Yılmaz ve Seymen Köyü Muhtarı Bahattin Gença eşlik etti. Buluşmada sırasıyla İBB yöneticileri de Seymen Köyü’ndeki projelerle ilgili çalışmaları paylaştı.

‘ESKİDEN İSTANBUL’U DÜŞÜNENLER OLURDU, ÇOK DEĞİL 2009’DA KARAR ALINMIŞ’

Yetkililerin bilgilendirmesinden sonra konuşan Ekrem İmamoğlu, “Biz, köylerin hakkını alması problemine, köyleri yalnızca imar alanları biçiminde gören bir anlayışa karşı duran bir anlayışa sahibiz” dedi.

Başta tarım olmak üzere, köylerin hak ettiği bedele taşımak için çalışmalar yürüttüklerini belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

“Buraya bu atık depolama tesisi niye yapıldı, neden oldu? O ayrıntılara girmeyeceğim. Lakin tercihler bu türlü abur cubur yapılırsa, bir anda bir bölgenin bahtı değişebiliyor yahut kötüleşebiliyor. İstanbul’un Silivri’ye çizilen yazgısı bu türlü değildi. Bu, bir gecede değişti. Bir gecede alındı, ‘Çöp işi buraya, işte diğer havalimanı oraya’ falan filan. Bir baht değişti gitti. Evvelden İstanbul’u düşünenler, taşınanlar oturmuş, çalışmış, konuşmuş demiş ki; ‘Yerleşim kuzeyde daha az, oralarda atık tesisi olsun. Sonra bunları çöp yakma tesisine dönüştürelim. Atık çok az olsun.’ Bütün bunlar denmiş; kabul de edilmiş bu 2009’da. Çok eski değil yani. Fakat birisi çıkmış, ‘Ben her şeyi bilirim’ demiş. Ondan sonra almış, bu işi bir alabora etmiş. Bugün yazgısı değişti İstanbul’un.”

‘BAZI YANLIŞLARIN TAMAMINI DÜZELTEMİYORUZ’

Geçmiş periyotta yapılan yanlışları düzeltmeye çalıştığını söyleyen İmamoğlu, “Yalnız yanlışların da tamamını düzeltemiyoruz. Zira, olan oldu. Mukadderatını değiştirmeye çalışıyoruz. Ben, buraya birinci geldiğimde iki tesir beni bu sürece yönlendirdi. Dezavantajı yaşayan beldelere, köylere ya da o yöreye özel ilgi göstermemiz lazım. Birincisi bu. Ki burası, bu atık tesisinden etkileniyor. İkincisi de köylerin gelişmesi için, oralara hoş işleri aktarmamız lazım” diye konuştu.

TAŞIMALI EĞİTİM ELEŞTİRİLERİ

İBB yetkililerinden, çalışmaların verilen müddetlerden evvel, sonbahara gerçek tamamlanmasını isteyen İmamoğlu, Silivri Belediye Lideri Volkan Yılmaz ve köylülerin “taşımalı eğitim sistemine” yönelik tenkitleri üzerine kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

“Bu taşımalı sistem ne yaptı biliyor musunuz? Ben, Van’daydım. Artık kız çocukları okumamaya başladı. Zira aileler, kız çocuklarını yollamıyorlar taşımalı sisteme. Bunu oradaki beşerler anlattı. Yıllarca, ‘Taşımalı sistemi kaldırın, bu yeterli bir şey değil’ dedik. Yerinde eğitim hoştur. Artı, bir yerde eğitimin olması demek, orada kalmayı da tetikler. Öğretmenin olması demek, öğretmenin oraya bir kültür getirmesi demek. Birçok etkileşimi vardır. Tekrar buralar, makul düzeyde şanslı. İstanbul’un etrafındayız. İnanın bunun bedelini Anadolu’da birçok belde acı yaşıyor”

İmamoğlu, köylülerden gelen, “Biz de acı yaşıyoruz” kelamlarına, “İnşallah bu berbatlıktan vazgeçerler. Okulların açılmasına biz karar veremiyoruz. Onu Ulusal Eğitim yapıyor. Ulusal Eğitim’e gidin, biraz kızın. Vermezlerse, biz seneye onları yollayacağız, biz vereceğiz onu. Merak etme. Seneye onları yollayacağız. Biz o hakkı, köylerimize tekrar kazandıracağız. Hiç kuşkunuz olmasın” diyerek karşılık verdi. (HABER MERKEZİ)

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*