Dolar/TL tekrar rekora koşuyor! Ekonomist Oğuz Demir: ‘Müdahale edemezler’

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) döviz varlığı 15 milyonun üstünde olan şirketlerin TL krediye erişimini engelleyen akabinde, 17.5425 ile 20 Aralık’tan bu yana yeni tepeyi gören dolar/TL, 16.03’e kadar geriledikten sonra dün tekrar yükselişe geçti.

Dün başlayan üst taraflı hareket bugün de devam etti ve dolar 17.20’yi de geride bıraktı. Dolardaki artışın enflasyonu negatif etkileyebileceği gerçeği yurttaşları 24 yılın doruğuna ulaşan enflasyonun daha artacağı tarafında endişelendiriyor.

Gün içerisinde en yüksek 17.2268 düzeyini gören dolar/TL kuru, BDDK kararının akabinde en yüksek düzeye ulaştı.

Cumhuriyet’e açıklamalarda bulunan ekonomist Oğuz Demir, BDKK kararını süreksiz tahlilleri olan bir karar olarak değerlendirirken dolardaki yükselişin global gelişmelerden kaynaklandığını belirtti.

“MÜDAHELE EDEMEZLER”

“Dolar şu an büsbütün dünyadaki gelişmeler üzerinden hareket ediyor. Türkiye kırılgan bir pozisyonda olduğu için dolar endeksi üst gidiyor. Cari açığı yüksek olan bir ekonomiyiz. Bu sebeple dolar her fırsatta üst istikametli hareket ediyor” derken dünyadaki gelişmeler sebebiyle olan harekete müdahale edilemeyeceğinin altını çizdi.

“Geçtiğimiz haftalarda olduğu üzere tekrar kredi düzeneği ya da piyasada dış ticaret yapan şirketlerin ya da bankaların dövizle ilgili süreçleriyle ilgili adım atabilirler lakin bu da işe yaramaz” diyen Demir, hükümetin müdahale edecek araçlarının artık çok sonlu olduğunu ve müdahale için çok uca gitmeleri gerektiğini söyledi.

Demir, mümkün bir müdahalenin yaratacağı hasarın Dolar/TL’deki yükselişten çok daha büyük olacağını aktardı.

“FAİZ SİLAHI KULLANILMIYOR”

Dolar/TL’deki üst istikametli hareketi durdurmak için gerekli olan ekonomik silahları rezervler ve faiz siyaseti olarak sıralayan Demir, Türkiye’nin rezerv silahı olmadığını, faiz silahının zati kullanılmadığını tabir etti.

Bu sebeple ekonomimizin dışarıdaki gelişmelere karşı müdafaasının zayıf olduğunu söyleyen Demir,  global gelişmeler aleyhimize devam ettiği sürece bu türlü anlık yükselişleri görmemizin mümkün olduğunu aktardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*