Dev istifa ve emeklilik dalgası polisleri de sıkıntı duruma düşürüyor

New York Polis Departmanı (NYPD), emekli olan yahut istifa eden çok sayıda polisin yarattığı açıktan dolayı alım koşullarında güncellemeye gitti.

Oldukça beğenilen olan bu adaylardan biri olmak için, 35 yaşın altında olmak, sabıka kaydının olmaması ve çeşitli fitness testlerini geçebilmek gerekiyor.

Ancak Times’ta yer alan habere nazaran, yaşanan açıktan dolayı NYPD’nin daha az talepkar hale geldiğine dair işaretler var.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “fiziksel uygunluk ihtiyaçlarının New York Eyaleti Ceza Adalet Hizmetleri Kısmı tarafından gözden geçirildiğini ve onaylandığını” söyledi.

Değişikliği birinci bildiren New York Post, adayların bir buçuk mili 14 dakika 21 saniyenin altında koşmasını gerektiren bir kuralın kaldırıldığını söyledi. İş standardı testine nazaran birçok farklı kural da güncellendi yahut kısaltıldı.

“BÖYLE BİR İSTİFA DALGASI GÖRÜLMEDİ”

Bu yılın birinci altı ayında 2.119 memurun istifa ettiği yahut emekliye ayrıldığı söylendi. Bir evvelki rekor olan 2020’ye nazaran yüzde 38’lik bir artış kelam konusu. Son akademi sınıfından da yalnızca 561 yeni acemi mezun oldu.

Memurlar, emekli olduklarında tam emekli maaşlarını alabilmek için ekseriyetle 20 yıl hizmet edene kadar beklerlerdi. Şu anda güvenlik danışmanı olarak çalışan eski bir NYPD dedektifi olan Rob O’Donnell, “İnsanlar artık 20 yıldan evvel ayrılıyor. Böylesi duyulmadı. En uygun ve en parlak olanları kaybediyoruz. Yirmi yıl evvel polis akademisi sınıfları 1.600 kişilikti. Artık 600 kişiyi işe alıyoruz” dedi.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*