Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan indirim sinyali: Sayıları artacak

Tarım Kredi Kooperatifi Marketleri’ndeki indirimlere ait konuşan Erdoğan, “Bizim tek sıkıntımız var; vatandaşımıza bir kaliteli eser, iki ucuz eser sunalım. Mesela et eserleriyle ilgili bunu yalnızca koyun kuzuda değil, büyükbaşta da yapalım” dedi.

Türkiye İktisat Modeline ait bir soruya da cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son periyotta model kapsamında uyguladığımız siyasetlerin olumlu sonuçlarını da almaya başladık. Bununla birlikte bilhassa IMF’nin yaptığı son açıklamalara baktığımız vakit, Türkiye’nin ekonomik olarak dünya ülkelerinden farklı bir pozisyonda olduğunu, çok daha isabetli bir büyüme parametresini yakaladığını IMF kendisi tabir ediyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti sonrası dönüş yolunda aralarında Ülke TV Ana Haber Sunucusu Derya Efe’nin de bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN IMF AÇIKLAMASI

Türkiye İktisat Modeline ait bir soruya da cevap veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye İktisat Modeli ile makro ekonomik istikrarı sürdürülebilir kılmayı hedefledik. Yüksek katma bedelli üretimi artırmayı bilhassa hedefledik. Cari istikrarda kalıcı güzelleşmeyi hedefleyen bir siyasetler bütünü olarak bunu söz ettik. Modeli oluştururken ülkemizin geçmiş deneyimlerini, iç ve dış dinamiklerini, sahip olduğu jeostratejik avantajı, Kovid-19 salgını ve sonrasında yeni global ekonomik tertibin ortaya çıkarmış olduğu fırsatları kapsayan birçok parametreyi dikkate aldık. Alışılmış modelin dizaynında özgür piyasa iktisadı prensiplerinden asla taviz vermiyoruz. Modelin temel siyaset araçlarını, Türk lirası tasarrufların özendirilmesine yönelik adımlar, selektif kredi siyasetleri, yatırım ortamının güzelleştirilmesine dönük önlemler oluşturuyor. Son devirde model kapsamında uyguladığımız siyasetlerin olumlu sonuçlarını da almaya başladık. Bununla birlikte bilhassa IMF’nin yaptığı son açıklamalara baktığımız vakit, Türkiye’nin ekonomik olarak dünya ülkelerinden farklı bir pozisyonda olduğunu, çok daha isabetli bir büyüme parametresini yakaladığını IMF kendisi söz ediyor. Bu türlü bir pozisyondayız ve biz önümüzdeki periyot için ülkemizi olumsuz değil, tam bilakis olumlu gelişmelerin beklediğini görüyoruz” dedi.

TARIM KREDİ KOOPERATİFİ DEPO SAYISINI ARTIRACAK

Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde yapılan indirimlere ait de konuşan Erdoğan, “Öncelikle Tarım Kredi Kooperatiflerinin attığı bu adımla biz vatandaşımıza uygun fiyatlı eserleri ulaştırırken bir yandan da birilerini terbiye ediyoruz. Şu anda Tarım Kredi Kooperatiflerinin 1300-1400 marketi var. Biz artık Tarım Krediye diyoruz ki ‘Tarım Kredi, de ki market açmak üzere bana işte 250, 300, 400 metrekarelik bina ile gelin. Eseri biz verelim. Sen eser için işletme sermayesi koyma. Onu Tarım Kredi sana versin.’ Bunu niçin diyoruz? Şu andaki market sayısını 1400 değil, 2 bine, 2 bin 500’e çıkaralım ve piyasayı Tarım Kredi olarak biz balanse edelim. Zira bizim kederimiz burada para kazanmak değil. Bizim tek kederimiz var; vatandaşımıza bir kaliteli eser, iki ucuz eser sunalım. Mesela et eserleriyle ilgili bunu yalnızca koyun kuzuda değil, büyükbaşta da yapalım. Artık bakın çabucak muhalefet çılgına döndü; ‘aldatıyorlar, kandırıyorlar, yok şöyle yok böyle’ falan filan. Ya şu anda Tarım Kredi raflarında eser kalmadı. Yoğun bir formda eser yetiştirmeye çalışıyorlar. Ben iki gün evvel genel müdürle de konuştum, dedim hızla depoların sayısını da artıralım, bu depolarla da Türkiye genelinde marketlerimize eser yetiştirmede kahır yaşamayalım. Şu anda gerek bakanım gerek genel müdürümüz bu çalışmayı süratle devam ettiriyorlar. Aslında bu Tarım Kredi marketlerindeki olayla, öbür zincir marketler fiyatları çabucak indirmeye başladılar, başlayacaklar. Bizim sıkıntımız esasen para kazanmak değil. Burada tek kaygımız piyasayı balanse etmek, vatandaşa ucuz, kaliteli eser yetiştirmek” tabirlerini kullandı.

ERDOĞAN: UYGUN FİYAT VE ÖDEME SEÇENEĞİ SUNACAĞIZ

Kentsel dönüşüm ve toplumsal konut projelerinin tüm süratiyle devam ettiğini belirten Erdoğan, “Depreme karşı önlemlerimizi kararlılıkla sürdürme uğraşı içindeyiz. Bu kapsamda kentsel dönüşüm adımları önceliklerimiz ortasında bulunuyor. 20 yılda TOKİ’yle 1 milyon 170 bin konut ve işyeri yaptık. Şu anda 81 vilayetimizde 350 bin konutun dönüşümüne süratle devam ediyoruz. 60 bin konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü kapsamında Esenler’deki birinci etap konutların teslim merasimini nasip olursa bugün yapacağız. Toplumsal konut kampanyamızla da maksadımız 2+1, 3+1 konutlarla halkımızın taleplerine yanıt vermek. Bu konutlardan engelli kardeşlerimiz, şehit ailelerimiz ve gazilerimiz, emekli vatandaşlarımız da yararlanabilecek. İlk sefer gençler ve yeni evli kardeşlerimize de başka bir kontenjan ayırıyoruz. Vatandaşımıza en uygun fiyatları ve ödeme seçeneklerini sunacağız. Natürel burada şunun üzerinde ısrarla durmakta büyük yarar var. Bakın Avrupa’nın birçok ülkesinde şu anda sarsıntıda, selde, çeşitli afetlerde konut yetiştiremiyorlar, konut vermiyorlar; oralardaki kentsel dönüşümü, değişimi yapamıyorlar. Ancak biz Bingöl sarsıntısından tutun Van, Malatya, Elazığ sarsıntılarına varıncaya kadar bütün buralarda hızla, bir yılı bulmadan çabucak altyapısıyla, üstyapısıyla konutlarımızı yaptık ve vatandaşlarımıza bunları yetiştirdik. Kendisi alışılmış merhum oldu fakat Sayın Ecevit’in başbakanlığı periyodunda biz bir Gölcük sarsıntısını yaşadığımız vakit bırakın siz konutları, çadır bile yoktu. Ben o vakit Belediye Lideri değildim, cezaevinden çıktım, hakikat bölgelere gittim ve o bölgelerde vatandaşla hemhal olduk. O Gölcük ne haldeydi, Sakarya ne haldeydi, Yalova ne haldeydi? Yapabildiler mi? Yapamadılar. Fakat biz hamdolsun hepsinde de geldik ve oraların bütün konut muhtaçlıklarını, taleplerini karşıladık. İşte Malatya’ya bakın, birebir halde konutlardan ahırlarına varıncaya kadar yaptık, teslim ettik. Bu iş, aşk işidir ve aşkınan koşan yorulmaz. Bundan sonraki süreçte de bu bu türlü devam edecek” tabirlerini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*