Çip krizi Toyota’yı vurdu! Yüzde 18 düştü

Dünyanın en büyük araba üreticisi Toyota’nın, sanayiyi derinden etkileyen çip sorunu nedeniyle karı yaklaşık yüzde 18 düştü.

Japonya merkezli şirketin Nisan-Haziran ayları ortasındaki ikinci çeyrek karı bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yaklaşık yüzde 18 azaldı.

Toyota tarafından yapılan açıklamada, şirket karının 2021 yılının ikinci çeyreğinde 897,8 milyar Yen olduğu, 2022 yılında ise karın 736,8 milyar Yen’e (yaklaşık 5.5 milyar dolar) gerilediği belirtildi.

Şirketin satışlarının ise bir evvelki çeyreğe kıyasla yüzde 7 artarak 8.49 trilyon Yen’e (63 milyar dolar) yükseldiği aktarıldı.

ARAÇ BEKLEYENLERDEN ÖZÜR DİLEDİ

Toyota yetkilileri yaptıkları açıklamada, sipariş veren müşterilerinin uzun müddet araç beklediğini ve bu nedenle özür dilediğinin altını çizerken, kimi müşterilerin bekleme mühletinin çok uzaması nedeniyle model değişikliği yaptığı kaydedildi.

Dünyanın en büyük araba üreticisi, dünyada yaşanan çip sorunu dışında, Güney Afrika’daki sel ve Şanghay’daki Covid karantinasından da derinden etkilenerek üretiminde sıkıntılar yaşadığını vurguladı.

Toyota, geçen yılın birebir periyodundaki 2,1 milyon araç satarken, bu yıl ikinci çeyrekte 2 milyon araç satışı gerçekleştirdi.

Toyota, Mart ayına kadar olan mali yılda rekor çıkar elde ederek yıllık yaklaşık yüzde 27 artışla 2.85 trilyon Yen (21 milyar dolar) kar elde etmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*