Çanakkale’de Covid artışı: Günde 200 test yapılıyor, hastaneye yatışlar başladı

Seçkin Sağlam
ÇANAKKALE – Çanakkale’de neredeyse sıfırlanan korona virüsü test sayısı, haziran ayından itibaren yükselişe geçerek, günlük 200’lü sayılara ulaştı. Covid servisi ve ağır bakım hasta kabulüne yine başlarken, artan hadiseleri Çanakkale Tabip Odası Lideri Ayşe Güneş ile konuştuk.

‘VAKA ARTIŞI DİKKAT CAZİP DÜZEYDE’

Salgın yayılımının dikkat alımlı seviyede olduğunu belirten tabip Ayşe Güneş, olay sayısına bağlı olarak hastaneye başvuran ve yapılan test sayısında artış olduğunu, lakin servise yahut ağır bakıma yatışların tıpkı oranda olmamasının değerli olduğunu söyledi. Artışın en dikkat cazibeli yanının, hazirandan evvel çabucak hemen test için başvuran kimse yokken, şu anda günde 200 civarında test yapılmaya başlanması olduğunu anlatan Güneş, “Yapılan testlerde müspetlik oranlarında da önemli bir artış var. Net sayılarla söylemek mümkün değil lakin bunlar müşahedelerimiz bu istikamette. Şu an covid servisinde 6-7 hastamız kelam konusu, 3-4 hastamız da ağır bakımda yatıyor” dedi.

Tabip Güneş: Hatırlatma aşılarının tamamlanması öncelikli olmalı.

EN BARİZ SEMPTOMLAR BOĞAZ AĞRISI VE HAFİF ATEŞ

Testi müspet çıkan ve servis ile ağır bakımda yatışı yapılan hastaların çoğunluğunun koah, şeker hastalığı üzere rahatsızlıkları bulunduğunu yahut yaşlılık üzere ek sıhhat riskleri bulunan hastalar olduğunu söyleyen Güneş, olay belirtisi konusunda ise “Başvuran olaylarda görülen semptomlar genelde boğaz ağrısı ve hafif ateş olarak görülüyor” dedi.

ÇANAKKALE AŞI ORANI EN YÜKSEK 6’NCI İL

Çanakkale’de 18 yaş üzeri en az iki doz aşı olma oranı yüzde 86. Türkiye’ de aşılama oranının en yüksek olduğu 6’ncı vilayet pozisyonunda. Hadiselerde, eskisi üzere akciğer tutulumuyla müracaat olmadığının gözlendiğini söz eden Güneş, rehavete kapılmamak gerektiğini belirterek, “Vaka sayıları daha çok arttığında, hastalık yaygınlaştığında ortaya çıkabilecek belirtileri kestirmek mümkün değil. Hafif belirtilerle seyredeceğini varsayarak rehavete kapılmak sakıncalı olabilir” ikazında bulundu.

‘HES KODU VE MASKE KULLANIMI GÜNDEME GELMELİ’

Vaka sayılarındaki artışın önüne geçmek, hastaneye yatış gerektiren ağır hastalık ve ölümlerden kaçınmak için risk kümelerinin aşılanmasının ehemmiyetine değinen Çanakkale Tabip Odası Lideri Ayşe Güneş, hatırlatma dozlarının tamamlanmasının da öncelikli olduğunu söyledi. Hekim Güneş, önlemler konusunda ise şu tekliflerde bulundu:

“Toplumda hastalığın yayılımını engellemek için kapalı alanlarda ve toplu taşıma araçlarında maske kullanım zaruriliği tekrar getirilebilir. Ayrıyeten kapalı yerlerin havalandırılmasını sağlayacak tedbir ve düzenlemelerin hayata geçirilmesinin yanısıra müspetlik saptananların yahut temaslıların tesirli izolasyonu için HES kodu uygulamasının tekrar gündeme getirilmesi önerilmektedir.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*