Binlerce göçmen Meksika’dan ABD’ye yürüyor

Meksika’daki on binlerce göçmen, bu hafta ABD’de düzenlenen Amerika Doruğu’nda göçmenlerin sıkıntılarına dikkat çekmek hedefiyle ABD’nin Los Angeles kentine varmak için dün yürüyüş başlattı.

Meksika’daki göçmenler, ABD’nin Los Angeles kentinde 6-10 Haziran tarihlerinde düzenlenen Amerika Zirvesi’nde göçmenlerin sıkıntılarına dikkat çekmek için sona yürüyor.

Meksika’nın Tapachula kentinden ayrılan göçmenlerin net sayısı şimdi açıklanmazken, görgü şahitleri en az 6 bin kişinin dün kentten ayrıldığını belirtti.

ZORLUKLARA DİKKAT ÇEKİYORLAR

Yürüyüşün organizatörlerinden Luis Garcia Villagran yaptığı açıklamada, kümenin kendi ülkelerindeki zorluklardan kaçan ve ortalarında Venezuela’dan gelenlerin de bulunduğu çeşitli milletlerden insanları temsil ettiğini söyledi.

Villagran açıklamasında, “Zirveye katılanları, neler olduğuna ve yakında bir şeyler yapılmazsa ilerde Meksika’da neler yaşanabileceği konusuna dikkat etmelerini çağırıyoruz” dedi.

ABD Lideri Joe Biden’ın bu hafta içinde göçle ilgili bölgesel bir muahedeyi açıklaması bekleniyor.


Öte yandan Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador geçtiğimiz pazartesi ABD’nin tüm Amerika kıtası ülkelerini davet etmemesi nedeniyle Amerika Zirvesi’ne katılmayacağını açıklamıştı.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*