Beslenme uzmanından et pişirme önerisi

Kurban etlerinin kâfi soğuklukta 3-4 ay bekletilebileceğini söyleyen Diyetisyen Betül Merd, “Bayramda öncelikle şekerli tatlı tüketimine dikkat edilmesi lazım. En çok kaçırılan kümeler ortasında tatlı çeşitleri oluyor. Et tüketimine gelecek olursak da vatandaşlarımız eti dinlendirsinler. Et direkt bölümden çabucak sonra kavurma yapılıyor. Bu da etin daha dinlenmeden tüketildiği için sindirim meselelerine yol açıyor.

Eti kesinlikle 24 saat dolapta dinlendirelim. Ondan sonrasında küçük modüller halinde tüketeceğimiz ölçülerde dolabımıza kaldırmaya çalışalım. Etler eksi 2 derecede birkaç hafta saklanabilir lakin eksi 18 derecede 3-4 ay boyunca koruma edilebiliyor. Etler dondurucudan çıkarıldığında, çözülen et tekrardan dolaba konulup tüketilmemeli. Et pişirilmesinde de haşlama ve ızgara tavsiye ediliyor lakin mangal tüketimi olmamasına dikkat edilmeli. Zira kanserojen tesir oluşturmuş oluyoruz. Haşlama ya da ızgara biçiminde tüketilebilir dedi. 

Betül Merd, et tüketirken çeşitlilik oluşturmak için yanında öteki besin kümelerinin da olması gerektiğini kelamlarına ekleyerek, “Kırmızı et düzgün kalitede hayvansal protein içeriyor. İçerisinde B1, B6 ve B12 vitaminleri vardır. Demir istikametinden zengindir. Kolesterol açısından da yağlı etlerin doymuş yağ oranı çok yüksektir. Kolesterolü yükseltebilir. O yüzden tüketmemiz gereken ölçüleri aşmamaya çalışmalıyız. Bayramlarda kâfi ve uygun ölçüde et tüketirken çeşitlilik oluşturmak için öbür besin kümeleri olan süt kümesi, ekmek kümesi, zerzevat ve meyve kümesi ile birebir öğünde birlikte tüketmeye ihtimam gösterilmeli” tabirlerini kullandı. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*