Araba almayı planlayanlar dikkat, ihtar geldi!

Otomotivde son 2 seneye damgasını vuran çip krizinin tesirleri tam olarak bitmeden bölüm, son 7-8 aydır da lojistik, ham unsur ve enerji krizi üzere farklı problemlerle çaba etmeye devam ediyor.

Araç fiyatlarını direkt etkileyen bu nedenler hakkında açıklama yapan Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, üretim maliyetlerindeki artışa dikkat çekerek “Hâliyle araç fiyatlarında da küresel manada artış yaşanıyor. Yakın vakitte bu başlıklarda bir düzgünleşme olmasını beklemiyoruz. Esasen hâlihazırda Ocak-Eylül 2022 periyodunda 0 km araç fiyatlarındaki artış tam olarak yüzde 50’ye yükseldi. Hasebiyle 0 km araç fiyatları ister istemez maliyetlerin artmasından dolayı yükselmeye daha da devam edecek. Bu yalnızca Türkiye’ye has bir durum değil. Globalde de olacağı için Türkiye de bundan hissesine düşeni alacak” dedi.

YENİ ARAÇ DÜŞÜNENLER KARARLARINI ERTELEMEMELİ

Eylül-ekim devrinde markadan markaya değişse de genel olarak yüzde 10 oranında tedarikte müspet birtakım gelişmelerin olduğuna dikkat çeken Cardata Genel Müdürü Yalçın “Araç bulunurluğunun kısmen artmasını tüketiciler fırsat olarak kıymetlendirmeli. Yeni bir araç düşünenlere kararlarını ertelemeden mevcut fiyat düzeylerinden süratle gerçekleştirmelerini öneriyoruz” dedi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*