Almanya’da enflasyon 41 yılın doruğunda

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), fiyat artışlarına ait nisan ayı sonuncu datalarını yayınladı. Buna nazaran, martta yüzde 7,3 olan yıllık enflasyon, nisanda yüzde 7,4’e çıktı.

Destatis’in açıklamasında, “Nisanda 2022’de enflasyon, iki Almanya’nın birleşmesinden bu yana iki aydır arka arda en yüksek düzeye ulaştı.” denildi.

Açıklamada, Nisan 2022’de besin fiyatlarında ortalamanın üzerinde artışlara dikkat çekilerek, “Ukrayna’daki savaşın tesirinin giderek daha görünür hale geldiği yer burasıdır.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Savaşın başlamasından bu yana, bilhassa güç fiyatlarının gözle görülür halde arttığına ve bunun enflasyon üzerinde kıymetli bir tesiri oluşturduğuna yer verilen açıklamada, Federal Almanya’da enflasyonun martta 1981’de İran-Irak savaşının petrol fiyatlarında artışa neden olmasından bu yana görülen en yüksek düzeye ulaştığına vurgu yapıldı.

Ülkede enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,8 arttı. Son bilgiler, daha evvel yayımlanan öncü bilgileri teyit etti.

Güç fiyatlarının yıllık bazda yüzde 35,3 artması dikkati çekerken, yıllık artış besin fiyatlarında yüzde 8,6 ve hizmetlerde yüzde 3,2 oldu.

Nisanda bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran doğal gaz fiyatları yüzde 47,5, akaryakıt fiyatları yüzde 38,5, elektrik fiyatları yüzde 19,3 arttı. AB uyumlu TÜFE, nisanda aylık bazda yüzde 0,7 ve yıllık bazda yüzde 7,8 yükseldi.

Güç fiyatları hariç tutulduğunda, Almanya’da yıllık enflasyon nisanda yüzde 4,3 olarak gerçekleşti.

Son devirde bilhassa besin ve güç eserleri başta olmak üzere tedarik dar boğazları ve değerli fiyat artışlarının enflasyonu üst istikametli baskılaması dikkati çekiyor.

Kıymetli ölçüde yüksek enflasyon oranları, Almanya’da daha evvel bu düzeyleri görmeyen nüfus için zahmetlere neden oluyor. Güç ve besin fiyatlarındaki keskin artış enflasyonu üst istikametli baskılarken savaş da bu eğilimi artırdı.

Ekonomistler, 2022 için yüzde 6,1’lik ortalama enflasyon beklerken, Rusya’dan güç ithalatının durması halinde gelecek birkaç ay içinde Almanya’da enflasyonda çift haneli sayıların da mümkün olabileceğine işaret ediyor.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*