AKP’li belediye 2 parkı yapılaşmaya açtı, halk yansılı

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin Küçüksu Mahallesi’nde 2 park alanını yapılaşmaya açtığı ortaya çıktı. Zelzele toplanma alanı da olan Sedirli Parkı, belediye tarafından ihale ile satıldı. Bir sitenin kamuya yeşil alan olarak terk ettiği çocuk parkı da konut imarına açıldı.

AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin park alanında başlattığı kapalı pazar inşaatına reaksiyonlar sürerken AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin de Kandilli Küçüksu Mahallesi’ndeki iki parkı yapılaşmaya açtığı öğrenildi. Mahalle halkı geçtiğimiz günlerde parklarını korumak için izleyecekleri yolu konuşmak üzere toplantı düzenledi.

Üsküdar Belediyesi ÂLÂ Parti Meclis Üyesi Onur Çukurlu, “Çocukların bölgede oyun oynayacak, nefes alacak yeri kalmadı. Üsküdar’da ve İstanbul’un öbür yerlerinde bu tip uygulamalarla çok karşılaşır olduk. İstanbul’un sarsıntı gerçeği de ortada. Buna karşın Üsküdar Belediyesinin ve Belediye Lideri Hilmi Türkmen’in yapmaya çalıştığı bu akıl almaz uygulamalar kamuoyu tarafından şiddetle reddediliyor. Üsküdar Belediye Lideri Hilmi Türkmen’i ve bu tip uygulamalarla yeşil alanları ranta ve talana açanları akla, mantığa, vicdana ve insafa davet ediyorum” dedi.

BELEDİYE İHALE İLE SATTI

İnşaat çalışmalarının başladığı Sedirli Parkı, mahallenin “afet ve acil durum toplanma alanı”  olarak belirlenmiş durumda. Vatandaşların parkta inşaat başladığını görerek Üsküdar Belediyesi’ne bilgi edinmek için yaptığı müracaata gelen cevapta bahse mevzu alanın 1996 yılında park olarak terk edildiği, 13 Ağustos 2020 tarihinde ise parkın 946 ada, 34 parsel olarak belediye ismine tescil edildiği belirtildi. Yani park belediyenin mülkiyetine geçti.

Yanıtta, bu parselin 3 Aralık 2020 tarihinde encümen kararı ile ihale ile satışının yapıldığı açıklandı. Parsel mevcut imar planında yükseklik 15.50 metre, emsal 0.15 yapılanma şartlarında “konut” alanı olarak belirlenmiş görünüyor. Parselin büyüklüğü bin 300 metrekare.

3 DÖNÜMLÜK PARKA DA İNŞAAT

Diğer inşaat başlayan park ise Elysium Serene Sitesi’nin çocuk parkı. Sitenin kamuya yeşil alan olarak terk ettiği 3 dönümlük park, öteki bir noktada park alanı ayrılarak konut imarına açılmıştı. Üsküdar Belediye Meclisi’nde 2018 yılının aralık ayı oturumlarında oyçokluğu ile kabul edilen plan değişikliği, 2019 yılının eylül ayında da İBB Meclisi’nde CHP-İYİ Parti kümesinin muhalefeti, AKP-MHP kümesinin çoğunluk oyları ile onaylanmıştı.

Plan değişikliğinin iptali için sitedeki daire sahipleri tarafından Üsküdar Belediyesi, İBB, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na karşı dava açılmış durumda. Dava sürecinde planın yürütmesi evvel durduruldu lakin daha sonra karar üst mahkeme tarafından kaldırıldı. Site sakinleri bu karara da itiraz etti. Mahkeme süreci devam ederken parkta inşaat için hazırlıklar başladı. Vatandaşlar parktaki ağaçların da kesildiğine dikkat çekiyor. (İHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*